Kömürden petrol ve gaz üretimi enerji bağımlılığımızı azaltabilir mi ?

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), bir toplantı düzenleyerek kömürden petrol ve gaz üretiminin Türkiye’nin enerji konusundaki dışa bağımlılığını büyük oranda azaltacağını ileri sürdü. Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait Tunçbilek işletmesinde bu amaçla inşa edilen pilot tesisin 2012’de faaliyet geçtiğini de hatırlatan YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, şunları söyledi:

3 milyar dolar yatırımla kurulur
“Yılda 10 milyon ton 2 bin kalorilik kömür kullanan bu tür bir tesiste, yıllık 12,2 milyon varil petrol elde etmek mümkün. Ayrıca bu tesis, yan çıktı olarak 500 megavat elektrik de üretebilecek. Böyle bir tesiste petrolün varil maliyeti Türkiye şartlarında 65 doları bulur. Bu tesisin yatırm maliyeti ise 3 milyar dolar. 10 yılda bu tür 6 tesis kurulsa, yılda 15 milyon ton petrol ve 3 bin MW elektrik üretiriz.”

Bu tesisler sayesinde bugün 76 milyon ton olan kömür üretiminin kısa sürede 200-300 milyon tona çıkabileceğini belirten Önal, Türkiye’nin rezerve durumunun 14 milyar ton olduğunu vurguladı.

Alım garantisinde sınır kalkmalı

Önal, bu tür enerji üretimiyle 10 yıl içinde dışa bağımlılığın üçte bir oranında azalacağını, 20 yıl içinde de tümüyle biteceğini iddia etti. Önal’ın verdiği bilgiye göre TKİ, yakında Soma’da bu kapsamda ticari bir gaz tesisi de kuracak. Bu alandaki üretimin teşviki için öneriler de yapan Önal, öncelikle alım garantisi için santral kapasite sınırı olan 1000 MW’ın kaldırılmasını istedi.

Maden büyüdükçe güvenlik yükseliyor

Madenlerde yaşanan kazalara ilişkin soruları yanıtlayan YMGV Yönetim Kurulu Üyesi Alp Gürkan, “Üretim arttıkça Türkiye’deki maden işletmelerinin de büyümesi gerekiyor. Bugün olan bu… Maden-ler büyüdükçe de otomasyon ve güvenlik önlemleri artıyor” dedi. Gürkan ayrıca, kendi şirketinin yıllık kömür üretimi kapasitesinin de 2014’te 6 milyon tondan 10 milyon tona çıkacağını belirtti.
kömür

 

Kaynak :memurlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*