Kocaeli 2 bin ton kimyasaldan arındırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 yıldır Kocaeli’nde Merkim Kimya’ya ait depolarda bulunan kimyasal atıkların bertaraf edilmesi için harekete geçti. Yaklaşık 2 bin ton kimyasal atık 2017 yılına kadar ortadan kaldırılacak.
Merkim Kimya tarafından 1980’lerin başında bazı tarım ilaçlarında kullanılmak üzere kimyasal hammadde ithal edilmişti.

DDT yasaklanınca…

Ancak 1985 yılında Hexachlorbenzene, Lindan ve DDT’nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye ’deki kullanımı yasaklandı ve bir depoda muhafaza edilmesi zorunlu tutuldu. Böylece yaklaşık 2 bin ton BHC (benzenhekzaklorür) atıkları depolarda ‘atıl’ kaldı. Atıkların muhafaza edildiği bina alanı yaklaşık 2.500 metre- kare. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile yürütülen ‘KOK Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi’ kapsamında söz konusu kimyasal maddeleri bertaraf edecek. Projeye, GEF tarafından 10.7 milyon dolar destek sağlandı. Fizibilite raporunun onaylanmasının ardından kimyasal atıkların temizlenmesi işlemi 2017 yılında tamamlanacak.

4 bin metreküp toprak ‘kirlendi’

TÜBİTAK , deponun bulunduğu bölgede sondaj yaparak toprağın kaç metre ‘kirlendiğini’ tespit etti. Ambarın yıkılmasıyla ortaya çıkabilecek yıkıntı miktarı ile kirlenmiş toprak miktarının yaklaşık 4 bin metreküp olduğu hesap ediliyor.
Yaklaşık 30 yıldır bu alanda muhafaza edilen kimyasallar, yeterli önlem alınmadığı takdirde hava, toprak ve su gibi alıcı ortamlarda ciddi kirliliğe neden olabiliyor. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan veya üretilen kimyasal taşıyıcıların kimliğine bürünerek, endokrin ve bağışıklık sistemlerini bozucu, hormonları etkileyerek üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açıcı, zihinsel gelişme yavaşlığı ve kanser yapıcı etkileri bulunuyor. Atıkların bertarafına yönelik çalışmaların yanı sıra bu kimyasal ile kirlenmiş bina ve arazinin belirlenmesine ve bunların bertarafına yönelik fizibilite çalışmaları da başlatıldı.
kimyasal atık

 

Kaynak :radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*