Çin’in beden modülleriyle dolu dehşetli insansı robot fabrikası görüntülendi

İnsansı robotlar, insan gibisi özelliklere ve davranışlara sahip olan, ekseriyetle dış görünüşleriyle insanları anımsatan robotlara deniyor.

Bu çeşit robotlar ekseriyetle biçim, hareket ve bazen davranış açısından insanlara benzerlik gösteriyorlar.

Elon Musk’ın Tesla’sı da dahil olmak üzere Batılı şirketler kendi insansı robotlarını üretmek için yarışırken Çin , 2025 yılına kadar insansı robotların seri üretimine yönelik planlar yayınlamıştı.

Çin’deki fabrika görüntülendi

Çin’deki bir fabrika, insanın yüz tabirlerini ve hislerini tüyler ürpertici bir biçimde taklit edebilen hiper gerçekçi insansı robotlar geliştiriyor.

Kuzeydoğu kıyı kenti Dalian’da yerleşik bir robot şirketi olan Ex-Robots, mühendislerin yakında sıhhat ve eğitim sanayilerinde kullanılacağını umduğu gerçekçi robotlar üretiyor.

Fabrikadan müthiş görüntüler

Ex-Robots fabrikasının içinden çekilen fecî imajlar, dünyanın en karmaşık robotik eser sınıfını inşa etmeye çalışan personellerin etrafını parçalanmış başlar, boyun uzunluğunda silikon maskeler ve yedek uzuvlarla çevrelenmiş halde gösteriyor.

Robot dizaynlarının çizimleri bir duvarlarda yer alırken, lüks peruklar takan ve makyajlı bayan robotlar fabrika yerinde sergileniyor.

Ancak daha rahatsız edici olan şey, şirket mühendislerinin kendilerinin robotik kopyalarını oluşturmaları ve onları kendi sözlerini ve hislerini kopyalamak için eğitmeleri.

Fabrikanın içinden çekilen görüntü, eski çalışanın başını hareket ettirdiğinde, gülümsediğinde ve lisanını çıkardığında insansı bir robotun onun hareketini nasıl taklit ettiğini gösteriyor.

Droidler, insan davranışını tanımak ve taklit etmek için başlarının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş küçük motorları ve yapay zekayı kullanıyor.

Fiyatlar 10 bin dolardan başlıyor

Ex-Robots, fiyatları 10 bin ila 15 bin dolar ortasında değişen insansı bir robot üretmenin iki haftadan bir aya kadar sürdüğünü söylüyor.

Şirketin robotlarının şu ana kadarki temel emeli müzelerde sergilenmekti; bunlardan biri Ex-Robots’un fabrikasıyla birebir binada bulunuyordu.

Ancak şirket kurucuları, ileride insansı robotların sıhhat ve eğitim dallarında daha büyük bir rol oynayacağına inanıyor.

Ex-Robots, insansı robotlarını geçen yılın ağustos ayında Çin’in önde gelen robotik konferansı olan Dünya Robot Konferansı’nda birinci sefer sergilemişti.

Ex-Robots’un sentetik kaplamasını oluşturmak için 3D tarama, dijital tasarım ve 3D baskı kullandığı ve 2023 yılında dünyanın en hafif insansı robotunu ürettiği bildirildi.

Ex-Robots, Çin’in Liaoning Eyaletindeki EX Gelecek Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni, firmanın droid geliştirme eforlarına başlamasından altı yıl sonra, 2022’de açtı.

Ülkedeki birinci robot müzesi olan müze, ziyaretçileri eksiksiz bir robotik tecrübeye sokmayı, hatta rehber olarak insanların yerine insansı robotları kullanmayı amaçlıyor.

Robotlar ayrıyeten ziyaretçilerle direkt etkileşime geçmek için ileri teknolojiyi, akıllı sesli diyalogu ve bilişsel teknolojiyi kullanıyor.

Müzede ayrıyeten bir yapay zeka robot araştırma merkezi, biyonik robot üretim merkezi, biyonik deney modülü ve ziyaretçilerin keşfedebileceği öbür son teknoloji stantlar yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*