İskoçya’da kanserin tespiti için yapay zeka temelli bilgisayar programı geliştirildi

AA

Glasgow Üniversitesi’nden yapay zeka uzmanları ve kanser hakkında çalışmalar yapan bilim insanlarından oluşan bir grup, kanser hastalıklarının teşhisinin kolaylaşması için yapay zeka teknolojisinden yararlandı.

Araştırmacılar, geliştirdikleri “Histomorfolojik Fenotip Öğrenme” (HPL) isimli programla patologların kanser teşhisi koymasının kolaylaşıp hızlanabileceğini açıkladı.

Çalışma kapsamında, ABD Kanser Enstitüsü’nün Kanser Genom Atlası bilgi tabanındaki 452 hastanın akciğer doku örneklerinin binlerce yüksek çözünürlüklü manzaraları toplandı.

Kendi kendini eğiten algoritma geliştirildi

Araştırmacılar, imgeleri tahlil etmek ve manzaralardaki örüntüleri tespit etmek için kendi kendini eğiten bir algoritma geliştirdi.

Görüntüleri binlerce küçük kareye ayıran algoritmanın, doku örneklerindeki hücrelerin görsel özelliklerini tanıma ve sınıflandırma sürecinde kendini eğiterek yüzde 99 doğruluk oranıyla ayrım yapabildiğini saptadı.

Doktorlar, kanserin tekrarlama mümkünlüğünü ve zamanlamasını yüzde 64 oranında hakikat varsayım ederken, HPL’de bu oranın yüzde 72 olduğu gözlemlendi.

Öte yandan, araştırmacılar bu yapay zeka sistemi ile göğüs ve prostat üzere 10 kanser çeşidinde de dengeli sonuçlar elde etti.

Araştırma, “Nature Communications” isimli mecmuada paylaşıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*