ABD Kişisel Bakım ve Kozmetik Ürünlerindeki Mikroboncukları Yasakladı

10240 abd kic59fisel bakc4b1m c39crc3bcnlerindeki mikroboncuklarc4b1 yasakladc4b1
10240 abd kic59fisel bakc4b1m c39crc3bcnlerindeki mikroboncuklarc4b1 yasakladc4b1

ABD Kişisel Bakım ve Kozmetik Ürünlerindeki Mikroboncukları Yasakladı. ABD Temmuz 2017 e kadar plastik mikroboncuklar içeren kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinin üretimini sonlandıracak. Ülkenin su yolları korumaya yönelik yeni yasa çerçevesinde 2019 yılına kadarda reçetesiz olarak satılan ve içerisinde plastik mikroboncuk bulunan ilaçlarında satışı sonlanacak.

Bu mikro boncuklar genellikle diş macunlarında ve yüz temizleyiciler gibi ürünlerde kullanılıyor ve yapılan araştırmalarda bunların erimeden su yollarına karıştığı daha önce tespit edilmişti. Kasım ayında yayınlamış olduğumuz haberde daha fazla detayı sizlerle paylaşmıştık : http://www.kimyahaberleri.com/kozmetik-firmalari-dunyayi-korumak-icin-mikroboncuklari-kaldirma-sozu-verdiler/

Yakın zamanda Amerika Birleşik Ulusal Çevre Programı (UNEP) raporu kozmetik ve kişisel bakım ürünlerindeki plastiklerin çoğunun oksidatif veya fotodegradasyon yollardan yüzlerce yıl parçalanmayan polimerler içerdiği sonucuna vardı.

Örneğin, California 2020 yılına kozmetik mikroboncukları aşamalı olarak kaldırılması için Ekim 2015 yılında harekete geçmişti. Amerikan Kimya Birliği (ACC) yeni çıkan yasanın sonuna yanında olduklarını ve memnuniyetlerini açıkladı.

ABD bilim adamları tarafından yapılan son araştırmada 8 trilyon mikroboncuk her gün ABD sucul habitatlarına girdiği tahmin ediliyor. Araştırmacılar mikroboncukların yasaklanması su kalitesi, yaban hayatı ve diğer kaynakları korumak için en iyi yol olacağını düşünmekte.

Avrupa daki kozmetik birlikleri de 2015 yılında şirketlerin 2020 yılına kadar yasağa uymalarını bildirdi ama şuan içim herhangi bir aksiyon gerçekleşmedi.

ABD Kişisel Bakım Ürünlerindeki Mikroboncukları Yasakladı

Kaynak : chemistryworld

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*