Meta, yapay zeka ile tesir kampanyası yürüten İsrail ile kontaklı hesapları kapattı

AA

Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın sahibi Meta, 2024’ün birinci çeyreğine dair tehdit raporunda, ortalarında Bangladeş, Çin, Hırvatistan, İran ve Rusya’nın bulunduğu ülkelerde sekteye uğratılan kapalı tesir kampanyalarına ait bilgiler paylaştı.

Raporda, İsrail merkezli bir “koordineli özgün olmayan davranış” ağının medya kuruluşlarının ve tanınmış şahısların sayfaları altında yapay zeka tarafından oluşturulmuş yorumları yayınladığı belirtilerek, bu yorumların birçok vakit gerçek kullanıcılardan “propaganda” olarak nitelendirildiği eleştirel karşılıklar aldığı söz edildi.

İsrail ile ilişkili hesaplar kapatıldı

Raporda, kelam konusu davranışlarla şirket siyasetini ihlal ettiği için İsrail’den 510 Facebook hesabı, 11 sayfa ve bir küme ile Instagram’daki 32 hesabın kaldırıldığı bildirilerek, bu ağın bilhassa ABD ve Kanada’daki kitleleri maksat aldığı kaydedildi.

Bu ağın, memleketler arası ve mahallî medya kuruluşlarının ve ABD’li kongre üyeleri de dahil olmak üzere siyasi ve tanınmış bireylerin Facebook sayfalarına yorum yaptığına işaret edilen raporda, bu yorumlardan kimilerinin muhtemelen yapay zeka kullanılarak oluşturulduğunun değerlendirildiği belirtildi.

Raporda, bu ağa ilişkin hesapların, Yahudi öğrenciler, Afro-Amerikanlar ve “endişeli” vatandaşlar üzere hedeflenen ülkelerdeki mahallî halk üzere davrandığına değinildi.

Hesapların, çoklukla Gazze’deki duruma ait İngilizce olarak, rehinelerin hür bırakılması davetleri, İsrail’in askeri hareketlerine övgü ve “kampüs antisemitizmi” ile Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) tenkitler üzere hususlarda paylaşım yaptığı aktarıldı.

Ağın gerisindeki bireylerin kimliklerini ve koordinatlarını gizlemeye çalıştığı vurgulanan raporda, Meta’nın Tel Aviv merkezli bir “siyasi pazarlama ve ticari istihbarat” firması olan STOIC ile kontaklar bulduğu bildirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*