Avuç içiniz sinyal veriyor! Döküntüler bakın neyin habercisiymiş

Avuç içindeki döküntüler, çeşitli sıhhat meselelerinin habercisi olabilir.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Ahmadova, bu döküntülerin ekseriyetle el, ayak ve ağız hastalığı üzere viral enfeksiyonların bir belirtisi olduğunu söz ediyor.

Neyse ki, bu hastalık çoklukla kendi kendine güzelleşen ve önemli komplikasyonlara yol açmayan bir durum.

Hastalığın tipik belirtileri ortasında ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik yer alıyor.

Ayrıca, avuç içi ve ayak altında görülen döküntüler de bu enfeksiyonun en yaygın belirtileri ortasında.

Peki, nasıl tedavi edilir?

Nasıl anlaşılır?

Ahmadova, el, ayak ve ağız hastalığının belirtilerini ve teşhisini şu sözlerle ifade etti:

“Hastalığın en besbelli belirtileri ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte ağız içerisinde ve ağız etrafında, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile karakterize bir klinik tablodur. Döküntüler kırmızı, yuvarlak lezyonlar biçiminde olabildiği üzere bazen içi sıvı dolu olarak görülebilmektedir. Burun ve farenks örnekleri döküntü içerisindeki sıvı ve dışkı örneklerinden hastalığın laboratuvar tanısı koymak mümkündür.”

Tedavi yöntemleri

Hastalığın bulaşılıcığına da değinen Uzm. Dr. Ahmadova, “Hastalar 7 ile 10 gün içerisinde gelişen tüm bulguların kaybolması ile büsbütün güzelleşir. Hasta semptom geçirdikten sonra bile farklı cinslerle tekrar enfekte olabilmektedir. Şimdi el, ayak ve ağız hastalığına karşı koruyuculuğu sağlayabilecek bir aşı geliştirilemedi. Fakat hastanın enfekte eşyalarıyla temasın önlenmesi, temas ettiği eşyaların hijyeni ve nizamlı el yıkama ile bulaşıcılığı büyük oranda önlenebilmektedir.” dedi.

Hastalığın çoklukla hafif semptomlar ile seyreder ve kendi kendine düzelir. Bu süreçte en değerli şeyin beslenmek olduğunu belirten Uzm. Dr. Ahmadova, “Düzenli beslenmek ve dinlenmek tedavinin bir kesimidir. Viral enfeskiyon olduğu için hastalığın genel tedavisi semptomlara yöneliktir.” dedi.

Evde tedavi yollarını ise şu sözlerle anlattı:

“Hastalarda, mevcut semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önerilmektedir. Oldukları ortamları uygun havalandırılmalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaları hem bulaşıcılığı artırdığından hem de semptomların ağırlaşıp ikincil enfeksiyonlarla enfekte olabileceğinden önerilmektedir. İçi sıvı dolu döküntülerin patlatılmaması ve döküntülerin üzerine merhem sürülmesi önerilmemektedir. Rastgele ilaç kullanımında ister döküntü üzerine ister ağızdan alınan ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmemektedir.”

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*