Nvidia’ya Elon Musk dopingi: Piyasa bedeli Apple’ı geçebilir

Son yıllarda yapay zeka teknolojilerine olan yatırımlar arttı. Birçok şirket, kendi yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcamaya başladı. Bu yatırımlar en çok da çip üreticilerine yaradı.

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia’nın paylarındaki artış, yapay zeka çiplerine olan talebin tesiriyle yıl başından bu yana yüzde 50’den fazla artmıştı.

Nvidia’ya Elon Musk dopingi

Nvidia’nın paylarına Elon Musk takviyesi geldi. Musk’ın yapay zeka teşebbüsü xAI, yatırımcılardan 6 milyar dolar topladı.

Musk’ın, xAI muhteşem bilgisayarı oluşturmak için Nvidia’nın H100 grafik işlemcisini kullanacağı belirtildi.

Musk’ın çiplerini kullanmayı planladığına dair haberlerin akabinde Nvidia payları, yüzde 7’nin üzerinde yükselişle 1.140 dolara ulaştı. Son üç günde ise yükseliş yüzde 20’ye yaklaştı.

Apple ile fark kapanıyor

Nvidia’nın piyasa kıymeti, dünyanın en pahalı ikinci şirketi Apple’a hayli yaklaştı.

Nvidia’nın piyasa bedeli 2,81 trilyon dolara kadar yükselirken, Apple’ın piyasa kıymeti 2,91 trilyon dolar civarında seyrediyor.

Listenin birinci sırasında 3,2 trilyon dolarlık kıymete sahip olan Microsoft bulunuyor.

Nvidia’nın gelirleri de süratle artıyor

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın geliri, 28 Nisan’da sona eren 3 aylık devirde 26 milyar dolarla piyasa beklentilerini aşarken, rekor düzeye ulaştı.

Buna nazaran, şirketin kelam konusu periyotta elde ettiği gelir, yıllık yüzde 262 artışla 26 milyar dolara çıkarak rekor tazeledi.

Gelirini bir evvelki çeyreğe nazaran de yüzde 18 artıran Nvidia, geçen yılın tıpkı çeyreğinde 7,2 milyar dolar gelir elde etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*