Kontrolmatik, SALCOMP Cep Telefonu Fabrikasını 3.5 Ayda Tamamladı

kontrolmatik salcomp cep telefonu fabrikasini ayda tamamladi
kontrolmatik salcomp cep telefonu fabrikasini ayda tamamladi

Kontrolmatik, SALCOMP’un Türkiye’de kurduğu cep telefonu fabrikasındaki tüm teknik çözümleri 3.5 ay gibi kısa bir sürede bitirdi. 2 bin kişiye istihdam yaratacak fabrika faaliyete başladı.

Elektrik ve elektronik cihazların yedek parça imalatı üzerine 1973’te Finlandiya’da kurulan, başta Çin olmak üzere dünyanın birçok noktasında üretim ve montaj fabrikaları olan SALCOMP’un ülkemizdeki ilk yatırımında sona gelindi. Bir süredir test üretiminin yapıldığı fabrikada resmi açılış geçtiğimiz gün gerçekleşti. Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14 bin metrekarelikkapalı bir alanda faaliyet göstermeye başlayan telefon fabrikası ile gerek mavi gerek beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam yaratılacak.

2020’de dünyanın en büyük 37. sistem entegretörü olan ve 26 ülkeye teknoloji ihraç eden Kontrolmatik, SALCOMP’un Avcılar’da hayata geçirdiği teknoloji yatırımının tüm teknik çözüm sürecini 3.5 ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

Ülkemiz için son derece önemli olan bu yatırımın tüm teknik çözüm sürecini Molen Grup ile birlikte yönettiklerini belirten olan Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan,“En ufak bir toz tanesi cep telefonlarının bozulmasına sebep oluyor. Bu nedenle fabrikada steril bir ortam oluşturuldu. Tavanlar bütün tozları tutan hepa filtrelerle donatıldı.Söz konusu fabrika için gerekli elektrik, mekanik, HVAC, kompresör ve nitrojen sistemi, akıllı üretim hatlarının kurulumu, dijital fabrika altyapısı (kontrol, haberleşme ve zayıf akım sistemleri) tüm dizayn, mühendislik, tedarik, uygulama, renovasyon ve rehabilitasyon işlerini 3.5 ay gibi bir sürede tamamladık. İçinden geçtiğimiz bu dönemde böylesine dünya devlerinin ülkemizde yatırım yapmaları, binlerce insana istihdam sağlamaları çok büyük bir öneme sahip. Kontrolmatik olarak adımızınglobal markalarla yanyana gelmesinden dolayı son derece mutluyuz.” diye konuştu. Aslanhan, önümüzdeki süreçte önemli ve prestijli yatırımlara imza atmaya devam edeceklerini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*