CO2 Emisyonlarını Azaltmak İçin Hidrojen, Metan ve Metanol Kullanmak

CO2 Emisyonlarını Azaltmak İçin Hidrojen, Metan ve Metanol Kullanmak. Dünyadaki CO2 emisyonlarının yüzde altısı çelik üretimi ile üretilmektedir. Bu nedenle, çelik endüstrisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, iklim değişikliğine cevap vermek için çok önemlidir. Bu nedenle, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg‘deki (FAU) araştırmacılar, tüm Avrupa’daki ortaklar ile birlikte CO2’yi çelik üretim sürecinden geri dönüştürmek ve böylece emisyonları azaltmak için i3upgrade projesini başlattılar.

Prof. Dr. Jürgen Karl, yeni AB projesi i3upgrade‘yi koordine ediyor. Projenin amacı, yüksek fırın gazlarından kaynaklanan CO2 emisyonlarını önlemek için stratejiler geliştirerek CO2 emisyonlarını azaltmak ve bunun yerine CO2’yi çelik üretim süreçlerinde yeniden kullanmaktır. Metan veya doğal gaz, çelik işleri için önemli bir enerji kaynağıdır. Metanol, kimya endüstrisi için, doğal gaz gibi, çoğu kez ithal edilmesi gereken önemli bir maddedir. Bilim adamlarının değiştirmek istediği şey aslında budur. Metan ve metanolün, çelik üretim prosesi sırasında üretilen yenilenebilir hidrojen ve proses gazları kullanılarak sentezlenmesi amaçlanmaktadır.

Bu dinamik metan ve metanol sentezi, i3upgrade projesinde önemli bir konu grubudur ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında benzersizdir. FAU araştırmacıları sadece bu sentezde deneysel araştırma yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Avrupa çelik endüstrisi tarafından kılavuz olarak kullanılabilecek düşük emisyonlu çelik işleri için merkez bir kavram tasarlıyorlar. FAU’daki Kimyasal Reaksiyon Mühendisliği Kürsüsü de projede yer alıyor. Prof. Dr. Hannsjörg Freund’un çalışma grubu, bu yenilikçi dinamik yöntemin laboratuvarda, metan için gerekli olan katalizörler üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu araştırmaya dayanan bir model, endüstriyel ölçekte fabrikaları simüle etmek için geliştirilmektedir.

Yeni reaktör maliyetleri düşürüyor

FAU araştırmacıları, endüstriden proje ortakları ile birlikte yeni bir reaktör konseptini araştırıyorlar. Metanasyon ekzotermik bir reaksiyondur, bu da ısıyı serbest bıraktığı anlamına gelir. Bu nedenle, araştırmacılar ısı borularını reaktöre entegre ettiler ve bu da ısının çok yüksek sıcaklıklarda dağılmasını sağladı ve böylece gazlaştırmada veya diğer alt işlemlerde yeniden kullanılmasını sağladı. Aynı zamanda, geliştirilmiş ısı dağılımı daha kompakt reaktör tasarımlarına izin verir. Reaksiyondaki birkaç adımda sıcaklığın kademeli olarak azaldığı konvansiyonel metanasyon işleminin aksine, bu yeni gelişme maliyetleri ve karmaşıklığı azaltır.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*