Bakteriler, Işığı Enerjiye Dönüştürüyor

9806a bacteria transform light into energy
9806a bacteria transform light into energy

Bakteriler, Işığı Enerjiye Dönüştürüyor. British Columbia Üniversitesi ( UBC ) araştırmacıları, ışığı enerjiye dönüştüren bakterileri kullanarak güneş pili elde etmek için ucuz ve sürdürülebilir bir yol buldu.
Araştırmacıların geliştirdikleri pil hücreleri, daha önceki benzerlerinden daha güçlü bir akım üretti ve verimli şekilde çalıştı.

British Columbia Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, canlı organizmalardan yapıldığı için “biyojenik” olarak adlandırılan bu güneş hücrelerinin, geleneksel güneş panellerinde kullanılan sentetik hücreler kadar verimli hale gelebileceği belirtildi.

UBC’nin kimya ve biyoloji mühendisliği bölümünden profesör olan ve projeye öncülük eden Vikramaditya Yadav “Araştırmamız, güneş enerjisini daha ekonomik hale getirme yolunda önemli bir adımdır” dedi.

Güneş pili güneş panellerinin yapı taşlarıdır. Işığı elektrik akımına dönüştürmek için çalışırlar. Biyojenik güneş pilleri inşa etmek için önceki çabalar, bakterilerin fotosentez için kullandıkları doğal boyayı çıkarmaya odaklanmıştır. Bu, toksik çözücüleri içeren ve boyaların bozulmasına neden olabilecek maliyetli ve karmaşık bir süreçtir.

UBC araştırmacılarının çözümü boyayı bakterilerde bırakmaktı. Genetik olarak büyük miktarlarda likopen üretmek için E. coli’yi geliştirdiler. Araştırmacılar bakterileri yarı iletken olarak hareket edebilecek bir mineralle kapladılar ve karışımı bir cam yüzeye uyguladılar.
Hücrelerinin bir ucunda anot olarak hareket eden kaplanmış cam ile, santimetre kare başına 0.686 miliamper bir akım yoğunluğu oluşturdular.

Yadav, “Bir biyojenik güneş pili için en yüksek akım yoğunluğunu kaydettik. Geliştirdiğimiz bu hibrit malzemeler ekonomik ve sürdürülebilir bir şekilde üretilebilir ve yeterli optimizasyon ile geleneksel güneş hücreleri gibi benzer verimliliklerde performans gösterebilir” diyor.
Madencilik, derin deniz araştırmaları ve diğer düşük ışıklı ortamlarda bu biyojenik materyaller için başka potansiyel uygulamaların olabileceği belirtiliyor.

Bu Haber CHEMLİFE Dergisi 15. Sayıdan Alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*