Ay’daki Helyum Dünya’nın Enerji Krizini Çözebilir mi ?

Ay’daki Helyum Dünya’nın Enerji Krizini Çözebilir mi ? Ay’da yürüyen ilk insanlar, Ay’ın titanyum, platinyum ve çeşitli mineraller bakımından zengin olduğunu gördüler. Fakat uydumuz, helyum 3 denilen medeniyet için enerji devrimi yaratacak değerdeki maden açısından da zengin.

Helyum 3, solar rüzgarlar nedeniyle Ay’ın tüm yüzeyine yığılmış bir şekilde bulunuyor. Çinli bilim adamı Prof. Ouyang Ziyuan,”Ay, helyum 3 bakımından çok zengin, bu maden insanlığın en az 10,000 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilir” şeklinde konuştu. Bilim adamları bu madenin radyoaktif özelliğinin bulunmadığını ve az bir miktarın bile uzun süre enerji kullanımını sağladığını söyledi. Buna göre ‘helyum 3’ dolu iki uzay aracı örnek olarak Birleşik Devletlerin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek.

Maden, atmosfer ve yer çekimi nedeniyle yeryüzünde tutulamadığı için Dünya’da çok ender bulunuyor. Tayvan’daki Tamkan Üniversitesi doktora adayı Fabrizio Bozzato, helyum 3 özünün Dünya’ya getirilmeden önce Ay’daki tozdan 600 derece ısıtılarak ayrıştırılması gerektiğini söyledi. Gazın bir tonunun tahminen 3 milyon dolara mal olacağını söyleyen bilim adamı, madeni dünyaya getirmeden önce ekonomik koşulların uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ay'daki Helyum Dünya'nın Enerji Krizini Çözebilir mi

 

Kaynak : stargazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*