Yeni Geliştirilen Yöntem İle, Bitkilerden Şeker Üretiminin Verimi Arttırıldı

61512 yeni gelic59ftirilen yc3b6ntem c4b0le bitkilerden c59eeker c39cretiminin verimi arttc4b1rc4b1ldc4b1
61512 yeni gelic59ftirilen yc3b6ntem c4b0le bitkilerden c59eeker c39cretiminin verimi arttc4b1rc4b1ldc4b1

Yeni Geliştirilen Yöntem İle, Bitkilerden Şeker Üretiminin Verimi Arttırıldı. Biyokütleden (odun, çim vb.) yakıt ve kimyasal madde üretmek, yenilenebilir bir ekonomi oluşturmak için en çok umut veren çözümlerden biridir. Bu işlem, çoğunlukla ksiloz ve glikoz gibi basit şekerler şeklinde tek karbonhidrat üretmek için bitkilerin yapısal bozumunu içerir. Ancak bu şekerler değerli olsa da, mevcut süreçler genellikle bu şekerlerin düşük verimlerle elde edilmesine neden olur.

Şimdi, EPFL’den ( Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ) Jeremy Luterbacher, laboratuvarında, basit şekeri stabilize eden ve onların bozulmasını önleyen bir kimyasal yöntem geliştirdi. Bu yöntem, kimyagerlerin artık ürünün bozulmasını engellemek için bitkinin yapısını dengelemeye gerek olmadığı anlamına gelebilir.

Yeni yöntemde, aldehitler kullanılarak şekerlerin kimyasal duyarlılığı değiştirilir. İşlem tersine çevrilebilir, yani şekerler yapısal bozulmadan sonra geri kazanılabilir.

Kimyagerler yöntemlerini kayın ağacı üzerinde denediler. İlk olarak, ahşabı aseton veya etanol içine çözen organosolv denilen bir kâğıt yapım tekniği kullanarak hamura dönüştürdüler. Ancak aldehitleri şekerlere tutturmak için bilim adamları kayın ağacını formaldehitle karıştırdı.

Bu yaklaşımla, formaldehit içermeyen sadece yüzde 16 verimli ksilozun aksine, ksiloz şekerinin yüzde 90’ından fazlasını toplamayı başardılar. Kalan posaları glikoza indirdiklerinde, karbohidrat verimi yüzde 70’in üzerindeydi ve formaldehit içermeyen kısım ise yüzde 28 idi.

Jeremy Luterbacher, “Daha önce, insanlar her zaman şeker bozulmasını azaltan pahalı sistemler arıyorlardı. Stabilizasyon ile, bu bozulma hakkında daha az endişeleniyorsunuz ve bu, bitkiler için daha ucuz ve hızlı dönüşümler geliştirmenizi ve potansiyel olarak yenilenebilir tüketici ürünlerinin ortaya çıkmasını hızlandırmanızı sağlıyor” diyor.

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*