UKÜ’lü Akademisyen, Meme Kanser Tedavisinde Nanoteknolojik Yaklaşımları İnceledi

0d2de ukc39ce28099lc3bc akademisyen meme kanser tedavisinde nanoteknolojik yaklac59fc4b1mlarc4b1 c4b0nceledi e1537511907598
0d2de ukc39ce28099lc3bc akademisyen meme kanser tedavisinde nanoteknolojik yaklac59fc4b1mlarc4b1 c4b0nceledi e1537511907598

UKÜ’lü Akademisyen, Meme Kanser Tedavisinde Nanoteknolojik Yaklaşımları İnceledi. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Doğa Kavaz, “Kanser Tedavisinde Kullanılmak Üzere Akıllı Lipid Bazlı Nanoterapötiklerin Geliştirilmesi” adlı çalışmasında sona geliyor.

Yrd. Doç. Dr. Kavaz, Kuzey Kıbrıs’ta kadınlarda en sık görülen meme kanseri türü üzerine araştırma yaptıklarını ve kadın hastalıklarında farkındalık yaratmak amacıyla uğraş verdiklerini kaydetti.

Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre kanser hastalıklarının insanların yaşam kalitesini en çok etkileyen hastalıklardan olduğunu belirten Kavaz, ölümle sonuçlanan hastalıkların başında kanserin geldiğine de dikkat çekti.

Yeni nesil kanser teşhis ve tedavileri ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda tümör bölgelerindeki eşsiz birikim davranışlarından dolayı nanotaşıyıcı sistemlerin kanser tedavisinde oldukça ilgi çektiğini söyleyen Kavaz, kullanılan ilaçların etkinliğini arttırarak terapötik indeksini iyileştirmekte olduğunu aktardı.

Proje kapsamında, kanser tedavisinde kullanılmak üzere lipid bazlı reseptör aracılı nanotaşıyıcılar hazırlanıp karakterize edildiğini belirten Kavaz, bu sayede partiküllerin yüzey özelliklerinin incelendiğini de ifade etti. Kavaz, hazırlanan taşıyıcıların toksik olmamaları ve kanserli hücrelere giriş oranı yüksek özelliklere sahip olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Doğa Kavaz, kanser hücrelerinin aktif hedeflenmesi amacıyla nanopartiküller model ligand ile etkinleştirilip, çalışmanın devamında antikanser ilaç nanopartiküllere yüklenerek ilaç salım profillerinin de elde edildiğini belirtti.

Biyolojik uyumluluk testlerinin de gerçekleştirildiğini açıklayan Kavaz, çalışmanın son aşamasında nanopartiküllerin kanserli ve sağlıklı hücrelere hedeflendirilerek tümör-seçimliliğinin araştırıldığını bildirdi. Seçilen anti-kanser ilacın taşıyıcıya yüklenerek, kanser hücreleri ile etkileşiminin de incelendiğini aktaran Kavaz, söz konusu akıllı nanoterapötiklerin tümörlü bölgede kanser hücresinin içine alınmasını arttırmak üzere daha aktif bir hedefleme sistemi hazırlandığını belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*