Olimpik Molekül “Olympicene” İçin Yeni Bir Sentez Yöntemi Geliştirildi

468f4 olimpik molekc3bcl olympicene c4b0c3a7in yeni bir sentez yc3b6ntemi gelic59ftirildi
468f4 olimpik molekc3bcl olympicene c4b0c3a7in yeni bir sentez yc3b6ntemi gelic59ftirildi

Olimpik Molekül “Olympicene” İçin Yeni Bir Sentez Yöntemi Geliştirildi. Dünyanın önde gelen kış sporcuları, 2018 Olimpiyat Kış Oyunlarında yarışırken, Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, kendi olimpiyat halkalarını oluşturmakla meşgul.

FEÜ’nin Kimya ve Biyokimya Bölümü’nden bilim adamları, PyeongChang’ın karlı dağ zirvelerinden 7000 mil uzakta,  “olympicene” adlı çok yönlü bir molekülün sentezlenmesi için yeni bir strateji geliştirdiler.

Kimya ve Biyokimya Profesörü Igor Alabugin “Olympicene, Olimpiyat halkalarının şeklini andıran beş halkadan oluşan bir moleküldür. Bu molekülleri sentezlemek için kullanılan bu yeni yöntem, yapısal olarak hassas karbon açısından zengin nanoyapıların hazırlanması için benzersiz bir araç sunmakta. Yöntem ile ilk kez, poliaromatiklerin sentezi için peri-pozisyonda radikal siklizasyonlar uygulandı.

Ekibin bulguları Angewandte Chemie dergisinde yayınlandı .

Olympicene’nin potansiyel uygulamaları arasında gelişmiş sensörler, bilgi ve enerji depolaması, güneş pilleri ve yüksek teknoloji LED’ler bulunur. Olympicene’nin moleküler şekli, grafenle olan benzerliğinde dolayı oldukça önemlidir.

Grafen bilindiği gibi, verimli bir elektrik ve ısı iletkeni, neredeyse tamamen şeffaftır ve çelikten 200 kat daha güçlüdür ve şimdiye kadar test edilen en güçlü malzemedir.

İlk olimpik molekül, 2012 Londra Olimpiyatlarının yapılacağı dönemde İngiliz kimyagerler tarafından sentezlendi. Bu benzersiz yapıları sentezleme yönteminin geçmişi 1960’lara dayanmakta ve yedi aşamalı süreçle mümkün olmakta.

Alabugin, “Bu stratejinin geliştirilmesindeki başarılarımız, her iki yöntem de aynı başlangıç ​​maddesinin kullanılmasına rağmen, daha önce bildirilen mekanizmadan çok daha kısa iki aşamalı bir sentez gerçekleştirmemiz. Yaklaşımımız, kimyagerlerin hassas ve işlevselleştirilmiş grafen alt yapılarının hazırlanması için basamak olarak görev yapabilecek çeşitli Olympicene’lerin sentezini yapmalarına izin verecek,” dedi.

Ekip, Olympicene’nin bu yeni sentezini Kış Olimpiyatları ile aynı zamanında gerçekleştirmeleri büyük bir şanslı ve tesadüf olarak görüyor.

FEÜ araştırmacıları Nikolay Tsvetkov, Edgar Gonzalez-Rodriguez, Audrey Hughes, Gabriel dos Passos Gomes, Frankie White ve Febin Kuriakose dir. Araştırma Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklendi.

Kaynak : http://news.fsu.edu/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*