Çukurova Üniversitesi Tarafından Adana’ya Kimya Vadisi Kuruluyor

ba7f6 ukurova c39cniversitesi tarafc4b1ndan adanae28099ya giric59fimcilik merkezi ve kimya vadisi kuruluyor e1532698371134
ba7f6 ukurova c39cniversitesi tarafc4b1ndan adanae28099ya giric59fimcilik merkezi ve kimya vadisi kuruluyor e1532698371134

Çukurova Üniversitesi Tarafından Adana’ya Kimya Vadisi Kuruluyor. Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) desteği ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) tarafından yürütülecek olan cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında desteklenen “Adana Girişimcilik Merkezi” projesi ile “Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi” güdümlü projesi için imza töreni yapıldı.

Adana Valiliğinde gerçekleştirilen törene Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Keskin, KOSGEB Adana İl Müdürü Mücahit Alper Karcı, Çukurovssa Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Hamdi Soydan, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçı Birlikleri ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ile Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Selahattin Serin ve Doç. Dr. Selçuk Çolak ve diğer proje paydaşlarından yetkililer katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, desteklerinden dolayı Kalkınma Bakanlığı’na teşekkür ederek, Adana ekonomisine ivme kazandıracak projelerin kent ve bölge açısından hayırlı olmasını temenni etti.

Çukurova Üniversitesi, Bölgeden Dünyaya Açılan Kapı.

Çukurova Üniversitesi’nin temel yapılanmasını büyük ölçüde tamamlamış ve sadece teknolojiyi kullanan değil, teknoloji üreten üniversite olma yolunda evrilmeye başladığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da, Üniversite Yönetimi olarak araştırma stratejilerini bu yönde geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Araştırma Üniversitesi olma konusundaki istek ve kararlılıklarının temel nedenin de, bu çıkışı gerçekleştirebilmek olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Kibar, “Araştırma üniversitesi başvurusunu hazırlarken Çukurova Üniversitesi’ni ‘Bölgeden Dünyaya Açılan Kapı’ sloganıyla tanımlamıştık. Üniversitemizi bu çerçevede konumlandırırken yüksek bilim, teknoloji ve uygarlığın olduğu her yer ile bölgemiz ve ülkemiz arasında bağ kurmayı önemli bir sorumluluk olarak görüyor, bu kapsamda paydaşlarımızla ortak çalışmalara özel önem veriyoruz.” dedi.

“Kalkınma Bakanlığımız ve Valimize Desteklerinden Dolayı Teşekkür Ediyoruz.”

Desteklerinden dolayı Kalkınma Bakanlığı ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş’a teşekkür eden Prof. Dr. Kibar, “Adana Girişimcilik Merkezi projesi ile Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi projesinden dolayı değerli belediye başkanlarımız, oda başkanlarımız, Kalkınma Ajansımız ve akademisyenlerimiz başta olmak üzere, paydaşlarımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ise, her iki proje ile Adana’da ilklerin gerçekleşeceğini vurgulayarak; “Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi” projesi ülkemizde alanında kurulacak ilk Ar-Ge merkezidir. Girişimcilik Merkezi projesi ise Adana ilimizin cazibe merkezi programı kapsamında desteklenen ilk projesidir. Ayrıca merkez Türkiye’de ilk dijital ve film endüstrisini içerisinde bulunduran merkez olacaktır” dedi.

Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi

“Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi” Proje Koordinatörü Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Serin proje ile ilgili teknik sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Serin sunumda şunları söyledi;

“Proje ile ülkemiz ve bölgemizde üretilmeyen katma değeri yüksek kimyasal maddelerin belirlenmesi, nasıl üretilebileceklerinin ve üretim teknolojisinin ortaya koyulması, üretim teknolojisi ve fizibilitesi yapılan kimyasalların girişimcilerin bilgisine sunulması hedeflenmektedir. Bunun sonucunda da ithalatın azaltılması, ihracatın arttırılmasına katkı sağlanması beklenmektedir. Hâlihazırda ithal edilerek tedarik edilen 5 adet kimyasalın üretim teknolojilerinin belirlenmesi ve bunun yerli sanayi sektörü ile paylaşılması, kurulacak merkeze 10 sürekli, 2 geçici istihdam sağlanması, bölgede yer alan firmaların bünyesinde bulunan kimya ile ilgili makine ve teçhizatların etkin ve verimli kullanımına yönelik eğitimlerin verilmesi ve böylece kimya alanında yetişmiş kalifiye eleman sayısının artırılması da projenin beklenen sonuçlarıdır. Çukurova Üniversitesi ve ÇKA arasında imzalanan projesinin ortakları arasında, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği bulunmaktadır. 5 milyon TL bütçeli proje bütçesinin %75’i ÇKA tarafından karşılanmaktadır.”

Adana Girişimcilik Merkezi Projesi Nedir?

Adana Girişimcilik Merkezi Proje Koordinatörü Çukurova Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Çolak da proje sunumunda, şunları kaydetti:

“Girişimcilik Merkezi projesi ile yenilikçi girişimci adaylarının kent ekonomisine katma değer sağlayan is fikirlerini olgunlaştırabileceği bir girişimcilik merkezi oluşturulması, bölgesel girişimcilik ekosisteminin zenginleştirilmesi ve kentsel ekonominin gelişimine katkı sağlanması, Adana’nın ulusal girişimcilik ekosisteminde akıllı tarım, sağlık, enerji ve imalat sanayi yazılımları, nesnelerin interneti gibi yeni nesil teknolojilerde ve grafik, animasyon, film, oyun gibi dijital yaratıcı sektörlerde girişimcilik üssü haline getirilmesini amaçlamaktadır. Çukurova Üniversitesi Teknokent binası yanında yapımı tamamlanan “Kuluçka Merkezi” binası içerisinde oluşturulacak Girişimcilik Merkezi bünyesinde girişimcilerin ve işletmelerin mekânsal ihtiyaçlarını giderebilecekleri ofis ve ortak çalışma alanları, etkinlik ve toplantı alanlarının yanı sıra Motion Capture Studio, Digital Fablab ve MakerSpace gibi teknolojik alt yapıların kurulması ve girişimcilerin kullanımına açılması amaçlanmaktadır. Çukurova Üniversitesi ve ÇKA arasında imzalanan projenin ortakları arasında Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Seyhan Belediyesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü ve KOSGEB Adana İl Müdürlüğü bulunmaktadır. 3,5 milyon TL bütçeli projenin tamamı CKA tarafından desteklenmektedir”

Proje sunumunun ardından Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu arasında sözleşmeler imzalandı.

Kaynak : Çukurova Üniversitesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*