Yüzen Mikro Robotlar Sularımızı Bakterilerden Arındırabilir

Yüzen Mikro Robotlar Sularımızı Bakterilerden Arındırabilir. Dünyadaki pek çok alanda temiz su eksikliği kalıcı, büyük bir halk sağlığı problemidir. Bir gün, minik robotlar, kirli suyun etrafında yüzerek hastalıklara neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Bilim adamları ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde bu amaca yönelik yeni bir gelişme yayınladılar.

Patojenik bakterilerle kirlenmiş içme suyu, uygun tedavi yöntemi olmayan, hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara neden olabilir.

Su, klor veya diğer dezenfektanlar ile dezenfekte edilebilir, ancak bazı güçlü bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların çıkarılması zorlaşır.

Suyu bir dezenfektan kombinasyonu ile muamele etmek veya konsantrasyonlarını arttırmak yardımcı olabilir. Fakat bunlar suda kalır ve yan ürünleri insan sağlığına zararlı olabilir. Son yıllarda, araştırmacılar sudaki kirleticileri indirgemek ve yakalamak için kendinden hareketli mikro robotların kullanımını araştırıyorlar. Bu esasa dayanarak Diana Vilela, Samuel Sánchez Ordóñez ve arkadaşları, suya bulaşan bakterileri yok etmek için küçük robotlar yapabileceklerini ispat etmek istediler.

Takım, görevi yerine getirmek için “iki yüzlü” küresel parçacıklar tasarladı. Bir yüz magnezyum ile yapılır, su ile reaksiyona girerek mikrobotları itmek için hidrojen kabarcıkları üretir. Diğer yüz, altın ve gümüş nanopartiküllerin üst üste geldiği katmanlardan oluşur. Bakteriler altın ve gümüş nanopartiküller tarafından yok edildi. Laboratuar testleri, parçacıkların, magnezyum harcanmadan önce 15-20 dakika suda hareket edebileceğini gösterdi. Ve yüksek konsantrasyonda bakteri bulunan suyun içinde E. coli’nin yüzde 80’den fazlasını sıkıştılar. Daha sonra, demirin manyetik özelliklerinden dolayı, mikrobotlar suda herhangi bir zararlı atık bırakmadan kolayca bir mıknatısla uzaklaştırıldı.

Kaynak : phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*