Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Yok Etmenin Yolu Yine Bakteriler Olabilir

Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Yok Etmenin Yolu Yine Bakteriler Olabilir. İlaca dirençli tüberküloz (TB) vakalarının sayısı küresel olarak artıyor. Ancak, kistik fibrozisli bir hastanın akciğer enfeksiyonundaki bakteriler tarafından üretilen, yeni keşfedilen doğal antibiyotikler bu enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilir. Journal of the American Chemical Society’de rapor edilen laboratuar testleri, bileşiğin çok ilaca dirençli bakterilere karşı aktif olduğunu gösteriyor.

Penisilinin keşfedilmesinden başlayarak, bilim adamları doğal antibiyotik kaynakları araştırmaya sürekli devam ediyor.

Ve patojenler bir zamanlar güvenilir olan ilaçlara karşı direnç geliştirdikçe, araştırmalar hız kazandı. Örneğin, 2040 yılında, Rusya’daki tüm TB vakalarının üçte birinden fazlası, hastalığa karşı savaşmak için halihazırda kullanılan birinci sıra ilaçlara karşı direnç gösterebilir. Potansiyel yeni ilaç kaynakları arasında topraktan insan akciğerine kadar geniş bir yelpazede gelişen Burkholderia bakteri cinsi türleri var. Gregory L. Challis, Eshwar Mahenthiralingam ve meslektaşları, özellikle TB bakterileri arasında artan ilaca dirençli mikrop tehdidi ışığında, Burkholderia’nın gelecek vaat eden bir TB karşıtı bileşik üretip üretemeyeceğini görmek istiyorlardı.

Araştırmacılar, kistik fibrozlu bir çocuğun balgamından soyutlanmış bir tür Burkholderia gladioli adı verilen bir antibiyotik ürettiğini keşfetti. Bileşik başka antibiyotik olan etnangien ile aynı yapı sınıfına aittir. Fakat etnangien son derece kararsızdır. Araştırmacılar, gladiyolin’in etnangiyen’den daha kararlı olduğunu ve bu nedenle potansiyel olarak daha iyi bir ilaç adayı olabileceğini keşfettiler. Laboratuar testleri, gladiyolin’in, dört ilaca dirençli TB bakterisinin büyümesini engellediğini de gösterdi.

Kaynak : ACS

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*