Bitkiler, Geleceğin Yakıt ve Plastik Endüstrisini Şekillendirecek

ec002 bitkiler gelecec49fin yakc4b1t ve plastik endc3bcstrisini c59eekillendirecek
ec002 bitkiler gelecec49fin yakc4b1t ve plastik endc3bcstrisini c59eekillendirecek

Bitkiler, Geleceğin Yakıt ve Plastik Endüstrisini Şekillendirecek. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir grup kimya ve biyoloji mühendisleri, biyolojik kütleden, galon başına en fazla iki dolarlık bitki materyalinden, plastik sektöründe kullanılan değerli bir bileşik olan etanolü üretmenin bir yolunu buldu. Böylelikle plastik üretiminde maliyet azaltabilecek.

Bu gelişme, UW-Madison’da şu anda petrol dışı türetilmiş emtia kimyasalları üretmek için devam eden bir çabasının en sonuncusu. Bu biyolojik türevli kimyasallar, biyoyakıt üretim sürecinin yüksek değerli eş-ürünleri olarak işlev görebilir ve selülozik biyo-rafinerinin ekonomisini geliştirir.

UW-Madison’un Wisconsin Enerji Enstitüsünün kimyasal ve biyolojik mühendislik profesörü George Huber “Bu atılım, biyokütleden türetilen emtia kimyasallarının petrol türevi ürünlerin yerine ekonomik olarak nasıl kullanılacağını gösteriyor” dedi. “Ayrıca, biyokütlenin büyüdüğü kırsal ekonomileri nasıl geliştirdiğimizi de gösteriyoruz.”

Yakın zamanda ChemSusChem dergisi tarafından yayınlanan makalesinde, Huber ve arkadaşları öncelikle poliüretanlar ve polyester plastikler yapmak için kullanılan 1,5-pentandiol üretmek için kullanılan yeni bir kimyasal yol bildirdi. Grubun oldukça verimli olan yaklaşımı, daha önce bildirilen bir yöntemden altı kat daha ucuzdur ve biyolojik kütleden 1,5-pentandiol üretmenin ilk ekonomik açıdan uygulanabilir yoludur.

Bitki biyokütlesi, tipik olarak ağırlıkça yaklaşık yüzde 40 oksijen, petrol yağı ise yüzde 0.1 oranında oksijenden daha azdır.

Huber, “Yaklaşımımızda, poliüretanlar ve poliesterler gibi performans polimer materyalleri üretmek için kullanılabilecek, yüksek değerli oksijenleştirilmiş emtia kimyasalları üretmek için, biyolojik kütledeki doğal oksijeni kullanıyoruz” diyor.

Çalışma, kimyasal üretim için yeni bir yol, aynı zamanda geniş bir ürün kesitine uygulanabilecek temel kimyayı da içeriyor. Örneğin, aynı yol, halihazırda petrolden elde edilen ve her ikisi de 6 milyar doların üzerinde bir yıllık pazarı temsil eden iki diğer plastik öncül-1,4 butandiol ve 1,6-heksandiol üretmek için kullanılabilir.

Önümüzdeki günlerde ekip, süreçlerini pilot fabrika testine kadar ölçeklemek için gerekli verileri toplayarak çalışmalarını hassaslaştırmaya devam edecek. Wisconsin Mezun Araştırmaları Vakfı (WARF), teknolojiyi lisanslamakla görevlidir.

WARF’nin teknoloji alanında ticarileştirme görevlisi olan Leigh Cagan “Sürdürülebilir kaynaklardan ekonomik olarak değerli bir kimyasal üretmek için bu heyecan verici yol hakkında daha fazla bilgi isteyen şirketlerimiz vardı”. “Profesör Huber’in yayınladığı çalışmalar bize endüstri ortaklarıyla bu teknolojiyi ticarileştirmek için daha da yakınlaşmamızı sağlayacaktır.”

Makaleye ulaşmak için :http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cssc.201700178/abstract;jsessionid=08B092A45DA64FD7287D370B7D73ECAA.f04t04

Kaynak : phys

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*