Ambalaj Sektörü Dış Ticaret Fazlası Vererek Büyümeye Katlı Yapıyor

Ambalaj Sektörü Dış Ticaret Fazlası Vererek Büyümeye Katlı Yapıyor. ASD, 2014 yılının ilk 9 ayına ait ambalaj sektörü dış ticaret verilerini açıkladı. Dış ticaret fazlası vererek Türkiye ekonomisine pozitif katkı sağlamayı sürdüren sektör, 2014’ün ilk 9 ayında 2,97 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Resesyon riskine rağmen Ambalaj Sektörü AB’ye ihracatını önemli ölçüde artırdı.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 2014 yılının ilk 9 ayına ait ambalaj sektörü dış ticaret verilerini açıkladı. Ambalaj sektöründeki dış ticaret verilerini değerlendiren ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, “Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1,7 büyüdü. Bu büyümeye ihracatın net katkısı 2 puan oldu. Biz de ambalaj sektörü temsilcileri olarak yılın ilk 9 ayında yaklaşık 225 milyon dolar dış ticaret fazlası verdik ve Türkiye ekonomisinin büyümesine pozitif katkı sağlamayı sürdürdük” dedi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından, (TÜİK verileri baz alınarak) hazırlanan raporda 2014 yılı ilk 9 ay ambalaj sektörü dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre sektör, 2014’ün ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 11 artırdı ve 2,97 milyar dolar seviyesine çıkardı. Ambalaj türlerine göre incelendiğinde toplam ithalatta plastik ambalajlar yüzde 52 pay ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 37 ile kâğıt/karton ambalaj ithalatı takip etti.

Ambalaj Sektöründen AB’ye Çıkarma
Ambalaj sektörü, en fazla ihracatı 228,4 milyon dolar ile Almanya’ya yaptı. Almanya’yı 198,8 milyon dolar ile İngiltere ve 188,5 milyon dolar ile Irak takip etti. Ambalaj sektöründeki dış ticaret verilerini değerlendiren ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, küresel ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini vurguladı ve ambalaj sektörünün ana ihracat pazarı olan Avrupa ekonomisinde gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Korkut sözlerine şöyle devam etti: “Son 7 yıl içerisinde üçüncü kez resesyona girme riskiyle karşı karşıya olan Euro Bölgesi’nde parasal genişleme hamlesiyle ekonomi canlandırılmaya çalışılıyor. Bölge bir yandan da Rusya’ya yönelik yaptırımların getirdiği maliyetlerin de baskısı altında… Sektörümüz uzun vadeli stratejiler geliştirmenin meyvelerini, rekabet koşullarının sertleştiği ve risklerin arttığı bir ortamda, topluyor. İlk 9 aylık verilere göre, ambalaj sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında 5 Avrupa ülkesi yer aldı. Kimi ülkelere ihracatımız miktar bazında azalırken değer bazında dikkat çekici artışlara sahne oldu. İlk 10 ülke arasında yer alan AB ülkelerine baktığımızda değer bazında en fazla ihracat artışı yüzde 31 ile İtalya’da yaşandı. Onu yüzde 18 ile Hollanda, yüzde 12 ile İngiltere, yüzde 8 ile Fransa ve yüzde 4 ile Almanya takip etti.”

Söz konusu verilerin ambalaj sektörünün rekabet gücünü ve potansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çeken Korkut, “Ambalaj sektörü yılın ilk 9 ayında yaklaşık 225 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdü. 2012 verilerine göre 2,48 dolar olan ihracat birim fiyatımız yılın ilk 9 ayında 2,73 seviyesine çıktı. Bu da ambalaj sanayicileri olarak katma değerli üretim gerçekleştirdiğimizi ortaya koyuyor. Bu sayede sektörümüz dış ticaret açığı vermiyor, ülke ekonomisine pozitif katkı sağlamaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

ASD verilerine göre, ambalaj sektörü ithalatı 2014 yılının ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar ve değer olarak yüzde 8 arttı. 2013 yılının ilk 9 ayında miktar bazında 1,37 milyon ton ithalat gerçekleştiren sektör, 2014 yılının aynı döneminde 1.48 milyon ton gerçekleştirdi. 2013 ve 2014 yılının ilk 9 ayında sırasıyla 2,54 milyar dolar ve 2,75 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. 2014 yılının ilk 9 ayında en fazla ithalat yapılan ülke 540,6 milyon dolar ile Almanya olurken onu sırasıyla 322,7 milyon dolar ile Çin ve 258,9 milyon dolar ile ABD takip etti.

Cam Ambalaj İthalatında Sıçrama
Ambalaj türlerine göre incelendiğinde toplam ithalatta çoğu ara mamul olmak üzere plastik ambalajlar yüzde 52 pay ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 37 ile kâğıt/karton esaslı ambalaj ithalatı takip etti. 2014’ün ilk 9 ayında ithalattaki en büyük artış cam ambalaj sanayinde yaşandı. Cam ambalaj ithalatı miktar bazında yüzde 43 artarken değer bazında yüzde 29 artarak 110 milyon dolar sınırına dayandı. İthalatı en fazla azalan segment ise “Diğer torba ve çuval ambalajları” oldu. Söz konusu segmentte ithalat miktar bakımından 39 değer bakımından ise yüzde 41 azaldı. Aynı dönemde ahşap ambalaj ithalatı (değer bakımından) yüzde 14, plastik ambalaj ithalatı yüzde 9, kağıt/karton ambalaj yüzde 6, metal ambalaj ithalatı yüzde 6 arttı.

Ambalaj Sektöründe Ara Mamul Açığı Var
Ambalaj sektöründe hammadde ara mamul açığı olduğu görüldüğünü dikkat çeken ASD Başkanı Korkut, “Nitelik ara mal üretimi başta kağıt/karton ambalajda olmak üzere sektörümüzün geneli için bir ihtiyaç. Ara mal üreten firmalar, kaliteli üretime odaklanan ambalaj üreticilerine tedarik edebilecekleri nitelikte üretim yapmak için yatırımlarını ve üretimlerini geliştirmek durumundalar. Bu, durum Türkiye’nin dış ticaret açığının kapatılmasına da fayda sağlayacak bir gelişme olacaktır.” dedi.

kimyas

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*