Geyik Boynuzları Yeni Nesil Kırılmaz Malzemelere İlham Verebilir

e1b6c geyik boynuzlarc4b1 yeni nesil kc4b1rc4b1lmaz malzemelere c4b0lham verebilir 1
e1b6c geyik boynuzlarc4b1 yeni nesil kc4b1rc4b1lmaz malzemelere c4b0lham verebilir 1

Geyik Boynuzları Yeni Nesil Kırılmaz Malzemelere İlham Verebilir. Bilim insanları doğadan ilham almaya devam ediyor, Londra Mary Üniversitesi’nden (QMUL) bilim adamları, geyik boynuzlarının sertliğinin arkasındaki sırrı ve kavgalar sırasında kırılmaya nasıl direndiklerini keşfettiler.

Ekip, inanılmaz derecede küçük, bir saç telinin kalınlığının hemen hemen binde biri olan ‘nano seviyede’ boynuzların yapısına baktı ve en gelişmiş modelleme ve röntgen teknikleri kullanılarak boynuzdaki yapısal mekanizmaları tespit edebildi.

QMUL’in Mühendislik ve Malzeme Bilim Okulu’ndan Paolino De Falco şöyle diyor; Boynunu oluşturan fibriller, birbirlerine çakışmayacak şekilde düzenlenmiş ve kademeli olarak bulunur. Bu, kavga sırasında çarpışmanın etkisiyle enerjiyi emmelerini sağlar.

ACS Biomaterials Science & Engineering dergisinde bugün yayınlanan araştırma, yeni bilgiler sunmakta ve kemiğin yapısal modellemesi alanında önceki boşlukları doldurmaktadır. Çalışma hasara direnebilecek yeni nesil materyallerin elde edilmesi içinde yeni olanaklar sunmakta.

QMUL’in Mühendislik ve Malzeme Bilim Okulu’ndan araştımacı Ettore Barbieri, “Bir sonraki adımımız, elyafları kademeli konfigürasyonda düzenlenmiş ve elastik bir arayüzle birbirine bağlanmış bir 3D baskılı model oluşturmaktır. Böylelikle elde edilecek prototipler hasara dayanıklı kompozit malzeme oluşturmak için kullanılabilir” diyor.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*