Solventsiz, Katalizörsüz Alkali Metal Hidrürleri Üretmek İçin Yeni Yöntem Bulundu

Solventsiz, Katalizörsüz Alkali Metal Hidrürleri Üretmek İçin Yeni Yöntem Bulundu. ABD Enerji Bakanlığı’nın Ames Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, çözücüler veya katalizör kullanmadan alkali metal hidrürleri oluşturmak için bir yol buldu. Oda sıcaklığında mekanik bilyalı öğütme işlemini içeren işlem, indirgeyici ve kurutucu ajanlar, kompleks metal hidrürlerin sentezi için öncü maddeler, hidrojen depolama malzemeleri ve nükleer mühendislik gibi endüstriyel proseslerde yaygın olarak kullanılan bu alkali metalleri üretmek için düşük maliyetli bir yöntem sunmaktadır “dedi.

Ames Laboratuarından bilim adamı ve Iowa Devlet Üniversitesi Anson Marston Malzeme Bilimi Profesörü Vitalij Pecharsky, “Bu alkali metaller, lityum, sodyum, potasyum, rubidyum ve sezyum gibi nispeten kararlı, tuz benzeri hidrürler oluşturuyor. “Tipik olarak, onları eritmek için yüksek sıcaklıklara (örneğin, 700 ° C’ye) ihtiyaç duyarsınız, ancak o zaman bile, hidrür moleküllerinin oluşmasını önleyen bir hidrür kabuğu sıvı yüzeyinde oluşur; bunu engellemek içinde katalizör gerekir” diyor.

Ames Laboratuvarı’nda keşfedilen süreç, hidrojen gazı varlığında mekanik bilyalı öğütme kullanır ve oda sıcaklığında gerçekleştirilir. Bilyalı öğütme, alkali metal partiküllerini sürekli kırarak “temiz” yüzeyleri hidrojene maruz bırakır. Bu katı-gaz reaksiyonunu teşvik eder, bu nedenle metal hidrürleri bir katalizöre ihtiyaç duymadan kolayca oluşurlar.

Pecharsky, “Bilyalı öğütme ile ilgili bir problem, lityumun ve ilgili metallerin yumuşak ve kolay biçimleniyor olması, dolayısıyla onları öğüttüğünüzde yapışkan gibi davranıp kolay bir eğilim gösterirler. Ancak biz, işlemin başında, ilgili alkali metallere az miktarda lityum-hidrid (LiH) veya monohidrid ekleyerek, bu sorunu ortadan kaldırdığını bulduk” dedi.

Hidrojen gazının basıncını arttırmak hidrojenasyon sürecini hızlandırırken, araştırma, bu prosesin, yüksek kapasiteli endüstriyel öğütme işlemleri ile minimal modifikasyonlar ile çalışacağını buldu.

Araştıma “Solvent- and catalyst-free mechanochemical synthesis of alkali metal monohydrides” ismi ile, Journal of Materials Chemistry A, 2016, 4, 12188 sayısında yayınlandı.

Kaynak : phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*