PVC’deki Kurşun Stabilizörlere Kısıtlama Geliyor

PVC’deki Kurşun Stabilizörlere Kısıtlama Geliyor. Avrupa Birliği’nde gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen Risk Yönetim Opsiyonu Analizleri (RMOA), otoritelere bir madde için getirilen düzenleyici önlemlerle birlik çapında daha fazla risk yönetimi faaliyetinin gerekli olup/olmadığına dair karar alımında yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
CLP Tüzüğü’ne göre Üreme için Toksik Kategori 1 olarak sınıflandırılan kurşun ve kurşun bileşikleri uzun süreli ve tekrarlı maruziyette toksik ve sucul ortam için tehlikeli bulunmakta.

Bu kapsamda, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın yürüttüğü risk yönetimi opsiyon analizi (RMOA) sonuçları PVC’de kullanılan kurşun stabilizörlere (geri kazanılmış ürünlere muafiyet söz konusu olabilir) REACH Tüzüğü kapsamında yasaklama getirilmesi gerektiğini ortaya koydu. PVC Endüstrisi için yürütülen RMOA çalışma sonuçlarına göre;

• Geri kazanılan ürünlere muafiyet verilmeksizin % 0.1 olarak belirlenen PVC içindeki kurşun konsantrasyon limiti iş kaybına, PVC geri kazanım endüstrisinde yüksek maliyete yol açacak (bu etkiyi azaltmak için geri kazanılan PVC’ler için kurşun limitinin % 1’e çıkarılması öneriliyor).
• PVC ve PVC eşyalarda kurşun stabilizörleri kullanımına kısıtlama getirilmesi bahçe hortumları, çocuk içecek kapları gibi bazı PVC tüketici ürünlerinde daha detaylı araştırmayı gerektirecek.
• Tüm kurşun bileşiklerinin mi yoksa belirli kurşun bileşiklerinin mi kısıtlanması gerektiğine karar verilecek.

İlgili dokümanlara ulaşmak için : http://echa.europa.eu/documents/10162/a34ce626-7f20-4d9f-819b-7eec62dd362e

PVC’deki Kurşun Stabilizörlere Kısıtlama Geliyor

Kaynak : IMMIB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*