Enerji Depolamada Yeni Yöntem “GÜÇ KAĞIDI”

Enerji Depolamada Yeni Yöntem “GÜÇ KAĞIDI”. İsveç Linköping Universitesin Laboratory of Organic Electronics, bölümünden araştırmacılar yeni bir tür güç kağıdı geliştirdi bu malzeme enerji depolamak çok ideal, bu ürün nanocellulose ( nano yapılı selülozik bir terim ) ve bir iletken polimerden oluşuyor.

Bu levha, 15 santimetre çapında ve kalınlığı birkaç milimetre 1 F enerji depolayabilir. Malzeme yüzlerce kez şarj edilebilir ve her şarj sadece birkaç saniye sürer. Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarının depolamanın öneminin arttığı günümüzde bu ürün rüya gibi görünebilir.

Malzemenin yapısal temeli nanocellulose olup, yüksek basınçlı su kullanarak selüloz lifleri çapı 20 nm kadar ince lifler halinde ayrılır. Bir su çözeltisi içinde selüloz elyaflarının, elektrik yüklü polimer (PEDOT: PSS) ile, bir su çözeltisi içinde, ilave edilir. Daha sonra polimer lifleri etrafında ince bir kaplama oluşturulur.
Yeni selüloz polimer malzeme, iyonlar ve elektronlar için eşzamanlı iletkenlikle yeni dünya rekorunu belirledi, ve bu enerji depolamada yüksek kapasitesini varlığını kanıtladı. Aynı zamanda daha yüksek kapasiteli malzemelerin sürekli gelişimi için kapıyı araladı.

Yenilenebilir selüloz kolayca kullanılabilir bir polimerdir, şu anda piyasadaki pil ve kapasitörler aksine, güç kağıdı basit malzemelerden üretilmiştir. O tehlikeli kimyasallar veya ağır metalleri içermez, su geçirmez ve hafiftir.

Güç Kağıtları projesi 2012 yılından beri Knut ve Alice Wallenberg Vakfı tarafından finanse edilmiştir.
Yeni güç kağıtının kağıt hamuru yapılırken susuz bir ortam gereklidir. Zorluk bunun için endüstriyel ölçekli sürecini geliştirmektir. Bunlar için özel makineler geliştirmek adına yeni çalışmalar ve maddi kaynaklar aktarılmaya devam ediyor.

Enerji Depolamada Yeni Yöntem GÜÇ KAĞIDI

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*