Tübitak Burs Fırsatlarını Kaçırmayın

Tübitak Burs Fırsatlarını Kaçırmayın. Bursiyer olabilmek için aşağıdaki şartlardan birinin gerçekleşmesi gereklidir:

A. Uluslararası Bilim Olimpiyatları Takımlarına Girenler için Bursiyer Olabilme Koşulları:

1. T.C. Vatandaşı öğrenciler için;
Ortaöğrenimi sırasında, TÜBİTAK’ın ülkemiz adına katılmakta olduğu Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden takımlarda yer almak ve ortaöğrenimini bitirdikten sonra gireceği ilk lisans yerleştirme sınavı (LYS) sonucunda üniversitelerimizin bu olimpiyat alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birine kayıt yaptırmak (bu alanlarla ilgili bölümler/programlar her yıl ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır),
Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş veya bronz madalya alıp sınavsız yerleştirilme hakkını kazanmak ve üniversitelerimizin bu olimpiyat alanlarıyla ilgili bölümlerinden/ programlarından birine kayıt yaptırmak (bu alanlarla ilgili bölümler/programlar her yıl ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır).
2. Uluslararası Öğrenciler için;
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmamak (çifte vatandaşlık da dahil),
Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkelerini temsil eden takımlarda yer alarak dereceye girmek,
Ülkemizde yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerde lisans öğrenimi yapmak istediğine ilişkin başvuruda bulunmak (bu alanlarla ilgili bölümler/programlar her yıl ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır).

B. Uluslararası Proje Yarışmalarında Dereceye Girenler için Bursiyer Olabilme Koşulları:

T.C. vatandaşı olmak,
TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması sonucunda, TÜBİTAK tarafından gönderildiği Uluslararası Proje Yarışmalarında ülkemiz adına yarışmak ve bu yarışmalarda yarıştıkları alanda birincilik, ikincilik ya da üçüncülük alarak sınavsız yerleştirilme hakkını kazanmak ve ortaöğrenimini bitirdikten sonra gireceği ilk lisans yerleştirme sınavı (LYS) sonucunda veya sınavsız yerleştirilme hakkından yararlanarak üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak kayıt yaptırmak (bu alanlarla ilgili bölümler/programlar her yıl ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır).

C. Ulusal Bilim Olimpiyatlarında Dereceye Girenler için Bursiyer Olabilme Koşulları:

T.C. vatandaşı olmak,
TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları’nın 2. Aşama Sınavları’na katılarak, bu sınavlar sonucunda madalya almak ve ortaöğrenimini bitirdikten sonra gireceği ilk lisans yerleştirme sınavı (LYS) sonucunda üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak kayıt yaptırmak (bu alanlarla ilgili bölümler/programlar her yıl ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır).

Ç. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:
T.C. vatandaşı olmak,
LYS sonucunda MF puan türünde ilk 10.000 kişi arasında yer alarak biyoloji, fizik, kimya, matematik bölümlerinden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak.

D. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:
T.C. vatandaşı olmak,
YGS-1 sonucunda ilk 10.000 kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak.

E. Çift anadal programına kayıt yaptıranlar için bursiyer olabilme koşulları:

T. C. vatandaşı olmak,
Uluslararası Bilim Olimpiyatları veya Uluslararası Proje Yarışması sonucunda sınavla veya sınavsız yerleşme hakkını kullanan veya ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavında MF puan türünde ilk 10.000 kişi arasında yer alan öğrencilerden matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümleri haricinde bir bölüme kayıt yaptırıp, matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden herhangi birinde çift anadal programı (ÇAP)’nda kayıt yaptırmak veya Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 puan türünde ilk 10.000 kişi arasında yer alan öğrencilerden felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümleri haricinde bir bölüme kayıt yaptırıp, felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden herhangi birinde çift anadal programı (ÇAP)’nda kayıt yaptırmak.

Aynı şartları sağlayan 2013 yılı ve öncesinde lisans eğitimine başlamış olan öğrenciler de programa başvurabilir.

Öğrenciler Yurt İçi Lisans Burs Programından sadece bir kez, yararlanabilirler. Program kapsamında daha önce desteklenen öğrenciler başvuramazlar.

Temel Fen ve Sosyal Bilimler Bursu kapsamda burs verilecek öğrenci sayısı her yıl TÜBİTAK Başkanlığı tarafından belirlenir.

Başvurular 1 Eylül-15 Ekim 2014 tarihleri arasında http://e-bideb.tubitak.gov.tr internet adresinden yapılır. Burs başvurusu ilgili dönemin son başvuru tarihindeki mesai saati bitimi olan 17:30’a kadar yapılmalıdır. 17:30’da sistem otomatik olarak kapanacağından başvuru işlemini sonlandırmak mümkün olamayacaktır.

Detaylı Tüm Bilgiler İçin TIKLAYINIZ !

tübitak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*