Mikroalgler ile Zeytinyağı Çevre İçin Bir Arada.

Mikroalgler ile Zeytinyağı Çevre İçin Bir Arada. Mikroalgler’den çevre dostu zeytinyağı elde etmek mümkün mü? Zeytinyağı elde etmek için önce zeytinleri yıkamak gerekiyor. Bu işlem için yaklaşık 100 kilo zeytinde 50 litre içme suyu harcamalısınız. Ayrıca yıkama işlemi uzun, karmaşık ve pahalı. Bilim adamları, Algatecll projesinde zeytinleri çevre dostu bir yöntemle temizlemeyi amaçlıyor. Araştırmalarının merkezinde ise mikroalgler var.

Kimya mühendisi Benito Mogedas mikrolaglerin kirli suyu temizlediğini ifade ediyor: “Fotosentez aşamasında mikroalgler, nitrat, fosfat veya fenolik bileşikler gibi atık suda bulunan bazı kirletici maddeleri temizliyor. Yani mikroalgler kirli su için doğal bir temizleyici görevini üstleniyor. Araştırmalarımızda en kilit mesele, su içindeki oksijen ve karbondioksit oranı arasında doğru dengeye ulaşmak. Eğer bu veriye ulaşabilirsek daha verimli bir geri dönüşüm sistemi geliştirebilir ve araştırmamızda büyük bir adım atabiliriz.”

İspanya’nın Cordoba ilinde bu pilot tarım kooperatifi Avrupa Birliği destekli projeye ev sahipliği yapıyor.

Kimya mühendisi Antonia Maria Lorenzo Lopez projede koordinatör olarak yer alıyor. Zeytini öğütme işleminde kullanılan suyun yüzde 90’ı temizleme aşamasında tüketildiğine dikkat çeken Lopez, amaçlarını ‘bütün suyun geri dönüşümünü yapmak ve yeniden kullanmak’ olarak belirtiyor.

Granada şehrindeki laboratuvarlarda ise mikroalglerin suyu nasıl temizlediği meselesi üzerine yoğunlaşılıyor. Bu aşamada bilim adamları LED ışınları kullanıyor. Mikrobiyolojik tekniklerle biyoreaktörlerin içinde depolanan mikroalglerin iştahının azami seviyeye yükseltilmesine çalışılıyor.

Mikrobiyoloji uzmanı Agustin Lasserrot araştırmalarda ulaştıkları bulgulardan oldukça memnun: “Şimdiden bazı bulgulara ulaşmayı başardık. Suyun sıcaklığının 27 derece olması gerekiyor. pH derecesi nötr seviyede kalmalı. Karbondioksidin ideal yoğunluk derecesini de biliyoruz. Ayrıca ne kadar miktarda oksijene ihtiyaç duyulduğunu da. Bu verilerden mikroalglerin en sağlıklı şekilde gelişmesini sağlayacak nitrojen, fosfor, potasyum gibi elementlerin hangi oranda olması gerekiğini de ölçebiliyoruz.”

Tabii ki en önemli amaçlardan biri de Avrupa zeytinyağı pazarının üreticiler açısından daha rekabet edilebilir kılınması.

Yönetici Antonio Cielos Campos işin ekonomik boyutuna değiniyor: “Verimli bir geri dönüşüm sistemi su tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olur. Böylece para tasarrufunda bulunursunuz. Dahası çevre dostu bir üretiminiz olur.”

Kimya Lopez ise asıl yeniliğin su tüketimini azaltma olduğunu açıklıyor: “Hedefimiz zeytinyağı üreticilerine, musluk suyu fiyatına kirli sularını geri dönüşüm ile yeniden kullanma imkanı sağlamak. Olağan su tüketimini azaltmak için ancak bu seviyede gerçekçi bir çözüm elde edebildik.”

Araştırmacılar geliştirdikleri geri dönüşüm sistemini, 5 yıl içinde zeytinyağı üreticilerinin kullanabilmesini umut ediyor.

www.algatec2.eu

mikroalgler

 

Kaynak : euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*