Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Biyonik El Protezi Yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde biyonik el protezi yapıldı.OMÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlyas Eminoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyonik el ile ilgili yaklaşık 7 yıldır yürüttükleri çalışmalardan başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Tamamen ihtiyaç odaklı olarak başlatılan çalışma kapsamında biyonik el yaptıklarını, ayrıca eli ile kolu olmayan kişiler için protez kullanımınını kolaylaştıracak sanal el simülatörü yazılımı da geliştirdiklerini belirten Eminoğlu, şunları kaydetti:

“Elleri olmayan insanlar için tasarladığımız biyonik el çalışmasında başarılı sonuçlar elde ettik. Yazılım ve mekaniksel olarak başarıya ulaştık. Üniversitemizin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında proje için 200 bin liralık kaynak sağladık. Bu kaynakla, Biyomedikal Lisansüstü Araştırma ve Ürün Geliştirme Laboratuvarı’nı (BAL-LAB) kurduk. Burada el protezi yaptık. Bilek altında çalışan, iki EMG (Electromyogram – kasılan kasların ürettiği elektriksel gerilim) kanalı ile kumanda edilen protez eli sabit hızla açma, kapama yapan, değişken hızla açma kapama yapan el yaptık. Ayrıca eli ve kolu olmayanlar için protez kullanımını kolaylaştırılacak sanal el simülatürü yazılımı geliştirdik. Kaslardan sağlanan elektriksel güç ile kişi rahatça simülatörden protezini kullanmayı öğrenebilecek.”

Projelerini daha da geliştirerek Türkiye’yi bu konuda dışa bağımlı olmaktan kurtarmak istediklerini vurgulayan Eminoğlu, “Türkiye’de üretimi henüz olmayan el, kol ve kol altı protezler 30 ile 60 bin dolar arasında satılıyor. Ülkemizden her yıl büyük paralar dışarıya gidiyor” dedi.

“İş adamlarımızla ortak çalışma yapmak istiyoruz”

Yerli üreticilerle işbirliği yapmak istediklerini söyleyen Eminoğlu, “Avrupa ve Amerika olmak üzere kısıtlı sayıda üreticisi bulunan, ihtiva ettiği teknoloji nedeniyle yüksek fiyatlı tıbbı ürün sınıfına giren bu ürünlerin, ülkemizde yerli bir üreticisi yok. İhtiyaç, ithalat yapılarak karşılanmaktadır. Üreticilerimizle ürünümüzü geliştirip üretmek istiyoruz. Protezlerin prototip imalatı ve kısıtlı deneme üretimi için biyomedikal alanında çalışan şirketlerle işbirliği aşaması bizim için önem taşıyor. İki yıl içinde ülkemiz adına yerli biyonik el ve kol yapımına başlayabiliriz. Çok maliyet gerektirmiyor. Sadece iş adamlarımızın sahip çıkması gerekiyor. Onlar sadece üretip pazarlayacaklar” dedi.

Biyonik El Protezi

 

Kaynak : A.A

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*