Haziran 2024, tüm yılların en sıcak haziran ayı olarak kayıtlara geçti

AB’nin iklim değişikliği programındaki bilim beşerlerine nazaran, global ölçekte dünya kayıtlardaki en sıcak haziran ayını geçirdi.

Geçtiğimiz ay, yılın şimdiye kadarki en sıcak ayı olmakla kalmadı, tıpkı vakitte üst üste 13. sefer rekor kıran ay oldu.

Geçen yıldan bu yana her ay sıcaklık rekoru kırılıyor

Başka bir deyişle, Haziran 2023’ten bu yana her ay, o ay için kaydedilen en sıcak ay oldu; bu da devam eden bir ısınma eğiliminin göstergesi.

Uzmanlar, bunun nedeninin sera gazı emisyonları olduğunu belirterek, devam eden bir ‘iklim felaketi’ ihtarında bulunuyor.

AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’ne (C3S) nazaran, Haziran 2024’te global ortalama sıcaklık 16,66 santigrat derece oldu. Bu, Haziran 2023’ün 0,14 derece daha üzerinde.

Endişe verici olan, bunun tıpkı vakitte 1991-2020 Haziran ayı global ortalamasından 0,67 derece daha sıcak olması.

C3S Yöneticisi Carlo Buontempo, “Haziran, global sıcaklıkların üst üste 13. defa rekor kırdığı ay oldu ve sanayi öncesi periyoda nazaran 1,5°C’nin üzerine çıkıldığı 12. ay oldu.” dedi.

Buontempo, çok sıcaklıkların makul bir noktada sona ermesi durumunda bile, iklim ısınmaya devam ettikçe yeni rekorların kırıldığını görmeye devam edeceğimizi belirtti.

Avrupa Komitesi tarafından yönetilen C3S, hava istasyonlarından hava balonlarına ve uydulara kadar çeşitli platform ve araçlara dayalı sıcaklık okumalarını inceliyor.

C3S’ye nazaran Haziran 2024, sanayi öncesi referans periyodu olarak kabul edilen 1850-1900 için iddiası haziran ortalamasının 1,5 santigrat derece üzerinde gerçekleşti.

Türkiye’de sıcaklıklar ortalamanın üzerinde

Avrupa’ya dünyanın geri kalanından başka olarak bakıldığında, geçen ayki haziran sıcaklıkları 1991-2020 ortalamasının 1,57°C üzerindeydi; bu da onu Avrupa’nın en sıcak ikinci haziran ayı yaptı.

Avrupa’da sıcaklıklar güneydoğu bölgeleri ve Türkiye’de ortalamanın üzerinde seyrederken, Batı Avrupa, İzlanda ve Rusya’nın kuzeybatısında ortalamaya yakın yahut ortalamanın altında seyretti.

Avrupa dışında sıcaklıklar en çok doğu Kanada, batı ABD ve Meksika, Brezilya, kuzey Sibirya, Ortadoğu, kuzey Afrika ve batı Antarktika’da ortalamanın üzerinde kayda geçti.

Okyanus sıcaklıkları da rekor kırıyor

CS3 ayrıyeten, global ortalama deniz yüzeyi sıcaklığının geçen ay 20,85°C olduğunu ve bunun haziran ayı için kaydedilen en yüksek paha olduğunu ortaya koydu.

Bu, yılın ilgili ayı için bilgi kaydındaki en yüksek deniz yüzey sıcaklığının on beşinci ay üst üste gerçekleştiği manasına geliyor.

Greenpeace: Faturayı kirletenler ödemeli

Haziran ayındaki yeni rekora cevap olarak çevreci kâr emeli gütmeyen Greenpeace, çok hava olaylarının ‘artan faturasını’ ‘kirletenlerin ödemesi gerektiğini’ söyledi.

Greenpeace; kömür, gaz ve petrol üzere fosil yakıtların yakılmasıyla CO2 ve metan üzere sera gazları salan fosil yakıt sanayisini suçluyor.

Greenpeace Güney Asya’dan Avinash Kumar Chanchal, bahisle ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Fosil yakıt sanayisi, iklim tesirlerini görmezden gelerek faaliyetlerini sürdürüyor ve yaygın ve geri döndürülemez kayıp ve hasara neden oluyor.

Toplumlarımız, bilhassa en savunmasız kısımlar, ortasında sıhhat riskleri, vefatlar ve geçim krizleri de dahil olmak üzere sıcak hava dalgalarının en berbat sonuçlarını esasen yaşıyor. 

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, düşük gelirli topluluklar, emekçiler ve açık havada çalışanlar üzere marjinal kümeler en çok ziyan gören bölümler.

Bu beşerler, çoklukla bu türlü bir iklim felaketiyle başa çıkmak için gereken paraya yahut kaynaklara sahip olmuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*