TikTok, geçen yıl Türkiye’de 16,5 milyon içeriği kaldırdı

AA

TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Siyasetleri Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Buyruk Gelen, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriğin “topluluk kuralları”nı ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığını belirtti.

Gelen, ayda 1 milyardan fazla içeriğin paylaşıldığı TikTok’ta güvenliği sağlamak için çok taraflı bir strateji oluşturmanın gerekliliğine işaret etti.

40 bin kişilik inceleme grubu devrede

TikTok sözcüsü, bu stratejiyi, hem kural ihlallerini otomatik tespit eden yapay zeka teknolojisi hem de 40 binden fazla bireyden oluşan manuel inceleme grupları ile yürüttüklerini belirtti.

Gelen, Türkiye’de kural ihlali yapan içeriklerin yüzde 98,9’unu proaktif olarak kaldırdıklarını vurgulayarak, kaldırılan içerik sayısının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

Gelen, platformda yasakladıkları aşikâr başlı hareketleri “TikTok’a yetkisiz erişim, hassas, bilinmeyen, ticari yahut ferdî bilgi edinme teşebbüsleri ve platformun güvenliğini, bütünlüğünü yahut güvenilirliğini berbata kullanma” olarak sıraladı.

“Gençler önceliğimiz arasında”

Gençlerin güvenliğinin öncelikleri ortasında olduğunu belirten TikTok yöneticisi, şu tabirleri kullandı:

18 yaş altındaki kullanıcılarımıza 60 dakikalık günlük TikTok kullanım mühleti sunuyoruz. 13-18 yaş gençlere ilişkin TikTok hesaplarının ebeveyn denetiminde olmasını sağlayan ‘Aile Eşlemesi’ özelliğimizi yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.

Bu özellik, ebeveynlerin güvenlik ayarlarını kişiselleştirmelerine, ekran müddetlerini ayarlamalarına ve içeriklerini belirlemelerine imkan tanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*