Çin’den tarihi muvaffakiyet: Ay’ın uzay tarafından toplanan örnekler Dünya’ya indi

Çin’in uzay aracı, Ay’dan topladığı örnekleri başarılı bir halde Dünya’ya getirdi ve uzay tarihinde bir birincisi başardı.

Çin’in ay sondası Chang’e-6, topladığı örneklerle birlikte Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne indi.

Örnekler ayrıntılı incelemeye alınacak

Ay’ın Güney Kutbu-Aitken havzasından sondajla toplanan 2 kilograma kadar kaya örneği, incelenmek üzere laboratuvar ortamına alındı.

Bilim insanları, güneş sisteminin erken periyot tarihi hakkında hayati ipuçları ortaya çıkarabilecek bu örnekleri inceleme fırsatını sabırsızlıkla bekliyor.

Araçların İç Moğolistan’a paraşütle inmesinin akabinde bilim insanlarından oluşan bir takım, dakikalar içinde modüle ulaştı.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi Yöneticisi Zhang Kejian, inişten kısa bir müddet sonra televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında, “Şimdi, Chang’e 6 Ay Keşif Misyonu’nun tam muvaffakiyete ulaştığını ilan ediyorum.” dedi.

Çin lideri Xi Jinping, Chang’e takımına bir tebrik bildirisi göndererek bunun ‘ülkemizin uzay ve teknolojik güç olma gayretlerinde dönüm noktası niteliğinde bir başarı’ olduğunu söyledi.

Toplanan örnekler neden önemli

Bu örnekler, Ay’daki Güney Kutbu-Aitken havzasından toplanan birinci örnekler olmaları nedeniyle bilhassa bilimsel değere sahip.

2 bin 500 kilometre genişliğindeki bu bölgenin 4,26 milyar yıl evvel oluştuğuna inanılıyor. Bu da onu, ‘geç devir ağır bombardımanı’ olarak isimlendirilen bir olayda oluşan Ay yüzeyindeki başka birçok kraterden yüz milyonlarca yıl daha eski yapıyor.

Su hakkında bilgi verebilir

Örnekler, Ay’ın çok erken oluşumu hakkında daha fazla bilgi vermenin yanı sıra, Ay’ın güney kutbunda insan kolonilerini desteklemeye yetecek kadar su olup olmadığını da potansiyel olarak gösterebilir.

Çinli bilim insanlarının, dataları paylaşmadan ve uluslararası araştırmacılarla iş birliği yapmadan evvel örneklerin birinci tahlilini yapması bekleniyor.

Ne olmuştu

Çin, Ay’ın uzak tarafındaki kayaları ve toprağı almak üzere yaklaşık iki aylık bir vazife için Ay’a inecek olan mürettebatsız bir uzay aracını 3 Mart 2024 tarihinde fırlatmıştı.

“Chang’e-6” misyonu, Ay’ın uzak tarafında yer alan ve Dünya’dan gözlenemeyen Güney Kutbu-Aitken Havzası’na iniş yaptı. Böylelikle Çin, Ay’ın karanlık yüzüne keşif aracı indiren birinci ülke oldu.

Ay’ın güney kutbu yakınına başarılı bir formda yumuşak iniş yaptıktan sonra araç, regolit ve kaya örnekleri toplamak için bir matkap ve kepçe kullandı.

Bu örnekler daha sonra 6 Haziran’da yörünge aracıyla buluşan ve 21 Haziran’da Dünya’ya geri dönüş seyahatine başlayan yükseliş aracıyla yörüngeye geri fırlatıldı.

Görevin zorluğu

Bu vazife teknik olarak bilhassa zorlayıcıydı, zira Dünya’dan gelen hiçbir radyo sinyali ayın uzak tarafına, yani ayın büyük ölçüde keşfedilmemiş bir bölgesine direkt ulaşamıyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*