Samanyolu Galaksisinde Keşfedilen En Yaşlı Yıldızlar

Son zamanlarda Samanyolu galaksisinde, evrenin en yaşlı yıldızları olabilecek 3 yeni yıldız keşfedildi. Bu heyecan verici keşif, ABD’li araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve yıldızların 12 ila 13 milyar yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor.

Keşif Detayları

Keşif Detayları

Bu yıldızlar, Samanyolu’nun halesinde keşfedildi ve bilinen en eski yıldızlar arasında yer alıyor. Keşif, galaksimizin ve hatta evrenin ilk zamanlarına dair önemli bilgiler sağlıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Anna Frebel liderliğinde, aralarında öğrencilerin de bulunduğu ekip, Büyük Patlama’dan sonra oluştuğu değerlendirilen eski yıldızları araştırdı.

  • Ekip, evrenin ilk dönemlerinde hidrojen ve helyumun çoğunlukta, stronsiyum ve baryum gibi diğer elementlerin ise düşük miktarlarda bulunmasından dolayı düşük stronsiyum ve baryum barındıran yıldızları inceledi.
  • Tespit ettikleri üç yıldızın yörüngede Samanyolu diskinin geri kalanından ve haleden farklı şekillerde döndüğünü ve düşük stronsiyum ile baryum içerdiğini saptayan insanları, bunların daha küçük cüce galaksilere ait olduğu yönünde güçlü kanıtlara ulaştı.

Keşif Sonuçları ve Önemi

Keşif Sonuçları ve Önemi

Söz konusu cüce galaksilerin büyümeye devam eden Samanyolu tarafından emildiklerini değerlendiren araştırma ekibi, yıldızlara “Küçük Birleşik Yıldız Sistemi” anlamına gelen “SASS” adını verdi. Araştırmacılar, evrende oluşan ilk galaksilerden olduğu düşünülen “ultra soluk cüce galaksilerin” incelenmesinin, uzakta ve sönük oldukları için zor olduğuna dikkati çekti.

  • Dünya’dan yaklaşık 30 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan “SASS” yıldızları üzerindeki araştırmaların, “ultra soluk cüce galaksilerin” oluşumunu anlamaya katkıda bulunabileceği düşünülüyor.
  • Cüce galaksiler, evrenin erken oluşum sürecinde ortaya çıkan, dolayısıyla yıldızları yaşlı, düşük yoğunluklu ve az metal barındıran gök cisimleri olarak biliniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*