Euclid Uzay Teleskobu, Samanyolu’nda ‘başıboş’ gezegenleri takip ediyor

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) geçen yıl uzaya fırlattığı Euclid Teleskobu, cihanın derinliklerini tarıyor.

Galaksileri gözetleyen teleskop, karanlık husus ve karanlık gücün sırlarını açığa çıkarmak için de vazifesini sürdürüyor.

Astronomlar, Samanyolu’nun uzak noktalarına bakmak için Euclid’i kullanıyor. Çok sayıda ‘başıboş’ gezegen tespit ettiler.

‘Gezinen dünya’ keşifleri

Bu ‘gezinen dünyalar’, 1500 ışık yılı uzaklıktaki dev bir toz ve gaz bulutu olan Orion Bulutsusu’nun derinliklerinde kaydedildi. Uzmanlar, daha fazlasını bulmak için çalışmalarına devam ediyor.

1 milyar Euro’luk teleskop

ESA, cihanın 3 boyutlu haritasını oluşturmak üzere 6 yıllık vazife kapsamında Euclid’i devreye aldı. Geçen yaz fırlatılan uzay tabanlı teleskobun maliyeti 1 milyar Euro.

Bilim insanları, teleskoptan elde edilen görsellerle kozmosun açıklanamayan gizemli yüzde 95’i hakkında daha fazla bilgi elde etmeyi hedefliyor.

Milyonlarca obje buldu

İlk bilgiler, görünür ışıkta 11 milyon, kızılötesinde ise 5 milyon obje ortaya çıktı. Araştırmacılar, ‘başıboş’ gezegenlerin yanı sıra, cihanın birinci 1 milyar yılına ilişkin yeni yıldız kümelerini, cüce galaksileri ve çok uzak, parlak galaksileri inceliyor.

James Webb’den daha iyi

Euclid’in fotoğraf çekme kapasitesi, James Webb Uzay Teleskobu’ndan 100 kat daha geniş. Dünya’dan çekilenlere kıyasla 4 kat daha kaliteli görseller elde ediyor.

3 milyon yaşında

Euclid’in tespit ettiği ‘başıboş’ gezegenler yaklaşık 3 milyon yaşında. Bu da onları kozmik ölçekte genç gösteriyor. Jüpiter’in en az 4 katı büyüklüğündeler. Yaydıkları sıcaklık sayesinde keşfedildiler.

Uzayda hür hareket ediyorlar

The Guardian’ın aktardığına nazaran astronomlar, kelam konusu gezegenlerin, en yakın yıldızlardan çok uzakta oldukları için hür hareket ettiklerini söylüyor.

Uzayda serbestçe ‘dolaşan’ gezegenler, daha evvel de bulundu lakin bu ölçekte değildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*