Efes-2024 Tatbikatı’nda ulusal savunma teknolojilerinden gövde gösterisi

AA

Türkiye’nin mesken sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve yönetiminde dost ve müttefik ülke ögelerinin iştirakiyle devam eden Efes-2024 Tatbikatı kapsamında, Doğanbey Tatbikat Bölgesi’nde Savunma Sanayi Standı açıldı.

43 Türk savunma endüstrisi şirketinin teknolojilerini görücüye çıkardığı stantta birinci sefer tanıtılan sistemlerle, tatbikatın fiili atışlı kısmında kullanılacak birtakım eser ve sistemler de sergileniyor.

Sergi, SİHA’lardan helikopterlere, savaş gemilerinden mühimmatlara, elektronik harp ve radar sistemlerine kadar birçok sistemi geliştiren, üreten ve güvenlik güçlerinin hizmetine sunan Türk savunma sanayiinin kabiliyetlerinin iştirakçi ülkelerce alanda görülmesine imkan sağlıyor.

DAĞHAN H-620 ve KEMANKEŞ 2 birinci sefer tanıtıldı

Sergide Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve çağdaş orduların muhtaçlıklarını karşılamak üzere tasarlanan, DAĞHAN H-620 hibrit tahrik sistemli paletli zırhlı muharebe aracı birinci defa tanıtılan araçlardan biri oldu.

Hibrit tahrik sistemli, zırhlı, paletli 17-20 ton sınıfında bir zırhlı muharebe aracı olan DAĞHAN, yeni jenerasyon teknolojilere sahip, uzaktan komuta edilebilen ve üzerine 20-40 milimetre uzaktan komutalı silah sistemi entegre edilebilmesiyle öne çıkıyor.

DAĞHAN’ın en kıymetli özellikleri ortasında düşük kızılötesi iz bırakması ve sessiz hareket etmesini sağlayan hibrit tahrik sistemi yer alıyor.

Stratejik gayelere karşı kullanılmak üzere Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği KEMANKEŞ 2 küçük akıllı seyir füzesi de birinci sefer görücüye çıktı.

Efes-2022 Tatbikatı Savunma Sanayi Standı’nın öne çıkan teknolojileri

Yapay zeka dayanaklı oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik amaçları yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirebilen KEMANKEŞ 2, yaklaşık 1 saat havada kalabiliyor.

Sahip olduğu yerli jet motoru sayesinde hızla düşman çizgisi gerisindeki en riskli gayelere karşı aktiflik gösterebilen küçük akıllı seyir füzesi, gece ve gündüz koşullarında kullanılabiliyor.

Elektroland Defence tarafından geliştirilen ve yenilenen BOĞAÇ 6×6 çok niyetli insansız kara aracı da tatbikat kapsamında yerini alıyor.

TB3 insansız hava aracı, H620 paletli zırhlı araç, Amazon 4×4 çok hedefli zırhlı araç, Altay ana muharebe tankı, ATAK helikopteri için kullanılan yüzde 100 yerli 20 milimetre burun topu, mayın aramalarında ve mağara keşiflerinde kullanılan robot köpek ile büsbütün elektrikli, pilot gerektirmeyen ve TSK’nın envanterine giren helikopter muadili araç üzere eserler de standın öne çıkan teknolojileri ortasında yer aldı.

Efes-2022 Tatbikatı Savunma Sanayi Standı, 30 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*