2020’de Sosyal Medya Düzenlemesi ve Temsilcilik Zorunluluğu

2020’de Yürürlüğe Giren Sosyal Medya Düzenlemesi

2020 yılında alınan bir kararla, Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu düzenleme kapsamında temsilci bildiriminde bulunmayan platformlara cezai yaptırımlar uygulanmış, çoğu platform ise ceza sonrası Türkiye’ye temsilci atamıştı.

X Platformuna Getirilen Reklam Yasağı

Ancak, Türkiye’de temsilci atama zorunluluğunu yerine getirmeyen tek platform olan X’e reklam yasağı uygulanmıştı. Ayrıca bant daraltma cezası da gündemdeydi. Ancak X, bu duruma bir çözüm buldu ve Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı.

“X İstanbul” Adıyla Kurulan Temsilcilik

100 milyon TL sermaye ile kurulan temsilcilik, “X İstanbul” adıyla faaliyete geçti. Bu adım, Türkiye’deki yasal düzenlemelere uyum sağlayarak platformun Türkiye’deki varlığını güçlendirmesini sağladı.

Bakan Uraloğlu’nun Açıklamaları

Temsilci atama kararını duyuran isim ise Bakan Uraloğlu oldu. Bakan Uraloğlu, yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Kabine Toplantısı sonrasında bant daraltma kararını X’e ilettik. Onlar da hızla harekete geçerek temsilci atama ve şirket kurma sürecini başlattılar ve başarıyla tamamladılar.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*