Alper Gezeravcı: Uzayda Yapılabilir Hedefler Belirledik

Alper Gezeravcı: “Uzayda Yapılabilir Hedefler Belirledik”

DHA İlk Türk Alper Gezeravcı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Spor Fest 2024’ programında öğrencilerle bir araya geldi. Gezeravcı’ya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek eşlik etti.

Türkiye’nin uzay alanında ütopik hedeflerle değil, yapılabilir hedeflerle yol aldığını söyleyen Gezeravcı, şöyle konuştu: “Ütopik noktaları konuşmuyoruz, yapılabilir hedefleri koyduk ve yapacak şekilde planlamaya devam ediyoruz.”

Yerli Roketle Ay’a Erişim Hedefi

Yakın zamandaki hedeflerinden bir tanesinin ‘Uzay Limanı’ projesi olduğunu belirten Gezeravcı, şunları söyledi: “Halihazırda anlaşmalar yapıldı ve hazırlık süreçleri devam ediyor. Uzay alanında kendi yapacağımız çalışmaları, kendi yaptığımız ürünleri, uzayın resmi limiti olan 100 kilometrenin zaten ötesine taşıma kabiliyetine halihazırda sahibiz. İleride bu alanda yapacağımız faaliyetlerin gerçekleştirebileceğimiz bir de fırlatma rampası var.”

TÜRKSAT 6A Uydusu ve Uydu Teknolojileri

Gezeravcı, “Uydu alanında Türkiye Cumhuriyeti zaten geçtiğimiz 15-20 yıl içerisinde farklı uydu fırlatmalarıyla tecrübe kazanmış bir ülke. 8 Temmuz haftasında ‘TÜRKSAT 6A’ uydumuz uzaya fırlatılacak. ‘TÜRKSAT 6A’nın fırlatılmasıyla, bu alanda kendi uydusunu kendi imkanlarıyla üretebilen dünyadaki 11. ülke konumuna erişeceğiz.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*