Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi 5-6 Mart 2015 Tarihleri Arasında Yapılacak

Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi 5-6 Mart 2015 Tarihleri Arasında Yapılacak. IEEWS 2015 Başkanı Prof.Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU’nun konu hakkındaki araştırması ve Davet Yazısı şu şekildedir ;

Cep telefonunun geri dönüşümünden ortalama 16000 kg bakır, 35 kg gümüş, 35 kg altın ve 15 kg paladyumu ekonomiye kazandırmak mümkün.
İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, elektronik eşyaların kıymetli elementler içerdiğini belirterek, bir milyon cep telefonunun geri dönüşümüyle 35 kg altının ekonomiye kazandırılabileceğini söyledi. Ülkemizde kayıtlı cep telefonu sayısı 90 milyon ve her yıl ortalama 10-11 milyon yeni cep telefonu satılıyor. Türkiye’de ortalama cep telefon yenileme süresi 18 ay olduğu düşünüldüğünde yaklaşık her yıl 1.5-2 milyon adet cep telefonu kullanılmaz hale geliyor. Kullanılmayan cep telefonları ve diğer elektronik eşyaların altın veya gümüş gibi kıymetli elementleri yüksek oranlarda içerdiğini vurgulayan Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Geri dönüştürülen her bir milyon cep telefonu ile ortalama 16000 kg bakır, 35 kg gümüş, 35 kg altın ve 15 kg paladyum geri kazanılıyor” dedi. Bazı kaynaklarda, e-atıklardan altın kazanımının, altının cevherinden üretimden daha kârlı olduğunun da ileri sürüldüğünü belirten Dr. Karaosmanoğlu, madencilik zor bir iş kolu ve rezervler de sınırlı diyerek, geri dönüştürülen elementlerle madencilik faaliyetlerinde de olumlu etkiler sağlayacağını belirtti. Elektronik atıkların sağlık için büyük tehdit oluşturduğana dikkat çeken Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: “E-atıklar hem insanlara hem de çevreye müthiş zararlar veriyor. Çöpe attığımız bu eşyalar genellikle yasa dışı yollarla Afrika’ya ulaştırılıyor. Buradaki köylerde çok sayıda genç, hatta çocuklar elektrikli ve elektronik çöp yığınlarından, e-atıklardan değerli maddeler elde etmek için çalışıyor ve geçimlerini sadece buradan sağlıyor. Üstelik tamamen elle çalışma ve doğrudan temas var. Mevcut verilere göre geçimini e-atıklardan sağlayan çok sayıda kişi, cihazlardan yayılan zehirli gazlar sebebiyle kansere yakalanıyor ve fiziki zararlar görüyor. Üstelik 2020 yılına kadar bu bölgedeki elektronik atık miktarının iki katına çıkacağı söyleniyor. Bu ciddi oran durumun vahametini gözler önüne seriyor.”

Değerli Meslektaşlarım ve Değerli Sektör Temsilcileri,
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim ve Enerji Verimliliği Dernekleri işbirliğinde, İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’ni 5-6 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştireceğimizi bildirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Atık yönetimi sürdürülebilir üretim ve tüketimin vazgeçilmez öğesidir. Atık hiyerarşisine uygun olarak atık bertarafı günümüzün giderek gelişen teknolojisi olup, her bir atık sınıfı için mevzuata uygun atık yönetimini başarmak yer küremiz için bir sorumluluktur.

Elektrikli ve elektronik atık konusunda mevzuatını hazırlayan Türkiye’de henüz az sayıda tesiste geri kazanım yapılsa da artan bir yatırım ilgisi mevcuttur. Nüfusu hızla artan, endüstrisi gelişen Türkiye’de elektrikli ve elektronik atık konusu her yönü ile bilinmeli, toplumda ve üreticilerde farkındalık yaratılmalıdır. Bu amaçla bu zirvede konunun tüm paydaşlarının bir araya gelmesi hedeflenmektedir.

Sizlere IEEWS 2015’e hoş geldiniz diyerek, İstanbul’da çok güzel ve başarılı bir zaman temenni ediyoruz.

Beklentimiz, her yıl düzenlenmesi planlanan bu zirveye teşrifleriniz ve bizleri onurlandırmanızdır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN : http://www.istanbuleews.org/#home

İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi 5-6 Mart 2015 Tarihleri Arasında Yapılacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*