İstinye Üniversitesi Sanal Gerçeklik Laboratuvarları Öğrencilerin Kullanımına Açıldı

istinye universitesi sanal gerceklik laboratuvarlari ogrencilerin kullanimina acildi
istinye universitesi sanal gerceklik laboratuvarlari ogrencilerin kullanimina acildi

İstinye Üniversitesi ve VRLab Academy işbirliğiyle tasarlanan VR (sanal gerçeklik) Laboratuvarları 16 Mart’ta öğrencilerin kullanımına açıldı.

Toplam 7 farklı deneyden oluşan sanal laboratuvarlarda öğrenciler yüz yüze eğitimle laboratuvarda yaparak öğrendikleri deneyleri sanal ortamda da tekrarlayabilecekler. Projenin amacı öğrencilerin konuya ilişkin bilgi ve becerilerini hem eğlenerek hem de tekrarlarla pekiştirmelerine olanak sağlamak.

Pandemi nedeniyle birçok dersi uzaktan eğitim yöntemleriyle veren üniversiteler farklı uygulamalar denemeye devam ediyor. İstinye Üniversitesi de öğrencilerin laboratuvarlarda yüz yüze eğitimle öğrendikleri bilgileri sanal ortamda tekrar ederek pekiştirmelerine olanak tanıyacak VR (sanal gerçeklik) Laboratuvarları hayata geçiriyor. VRLab Academy işbirliğiyle tasarlanan sanal laboratuvarlar 16 Mart’ta öğrencilerin kullanımına açıldı. Toplam 7 farklı deneyden oluşan VR Laboratuvarlarda öğrenciler yüz yüze eğitimde edindikleri bilgileri laboratuvara gitmeye gerek kalmadan evlerinden bilgisayarları aracılığıyla tekrarlayabilecekler. Böylece üniversitedeki laboratuvarlarda yaparak öğrendikleri deneyleri sanal ortamda da yaparak bilgi ve becerilerini eğlenceli şekilde pekiştirebilecekler.

“Farklı sanal deney modülleri oluşturmayı da hedefliyoruz’’

Öğrencilerin evlerinden bilgisayarlarıyla laboratuvar derslerine katılmalarına olanak sağlayan VR Laboratuvarlar hakkında bilgi veren İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ayberk Kurt, şunları söyledi:

‘’Tıp eğitiminde uygulamalı eğitimin çok önemli olduğuna inanıyor ve öğrencilerin yaparak öğrenmesine büyük önem veriyoruz. Ancak salgın sürecinde öğrencilerimizin üniversiteden uzak kalması, eğitimde ve öğrencilerimizin bireysel çalışmalarının desteklenmesinde teknoloji kullanımını daha da fazla düşünmemize neden oldu. Bu bağlamda, yüz yüze yapılacak uygulamalı derslerin önemini asla göz ardı etmeden, öğrencilerimizin pratik bilgi ve becerilerini dijital ortamda eğlenceli bir şekilde daha da geliştirebilecekleri yazılımlar geliştirme üzerinde paydaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri de tıbbi biyokimya laboratuvar deneylerinin sanal ortama aktarılması projesi. Bu projedeki hedefimiz öğrencilerin laboratuvarda yaparak öğrendikleri deneyleri sanal ortamda da tekrarlayabilmelerine, eğlenceli bir ortamda konuya ilişkin bilgi ve becerilerini pekiştirmelerine olanak sağlamak. Bazı uygulamaların sanal ortama aktarımının tamamlandığı bu projenin ilerleyen aşamalarında, farklı sanal deney modülleri oluşturmayı, öğrencilerimizin deneyleri VR gözlükler kullanarak sanal ortamda da tekrarlayabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

“Dijital eğitim araçlarının etkin şekilde kullanılmasını planlıyoruz’’

Eğitimde dijital araçların kullanılmasına bağlı yaşanan gelişmeleri ilgiyle takip ettiklerini ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini belirten İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Caner Geyik, dijital eğitim araçlarının etkin kullanılmasının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Sanal laboratuvarların öğrencilerin gerçek laboratuvarda yapacağı deneye hazırlık aşamasında ve deneyi yaptıktan sonra bilgilerinin pekiştirilmesinde katkı sağladığını gösteren bilimsel çalışmalar da mevcut. Pandemi ile ivme kazanan dijital eğitim araçlarının, yüz yüze eğitime döndüğümüz günlerde de etkin bir biçimde kullanılmasını ve ıslak lab tecrübesi ile birleştirilmesini planlıyoruz.”

“Öğrencilere eğlenceli bir öğrenme ortamı sağlayacak’’

Sanal laboratuvarların öğrencilere yeterli hazırlık bilgisi sağlamak adına alternatif ve uygun maliyetli yaklaşımlar olduğunun altını çizen İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Huri Bulut, “Uygulamalı laboratuvarlarda yeterliliği göstermek, etkili bir hazırlık, bilgi ve deneyim gerektirir. Tüm bunların geleneksel öğretim yöntemlerini kullanarak elde edilmesi zor olabilir. Geliştirdiğimiz VR Biyokimya laboratuvar uygulamaları, öğrencilerin deney yapma becerilerini eğlenceli ve risksiz bir öğrenme ortamında uygulamalarına olanak tanıyarak, gerçekçi bir laboratuvar deneyimine erişmelerini sağlayacak” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*