2019’da Beklentiler: Yeni Yılda Bilim

2019’da Beklentiler: Yeni Yılda Bilim. 2019’da bilim camiası yeni maceralar ile yoluna devam edecek. Nature Dergisinin 2019 yılı için beklentilerini sizler için derledik.

Kutup projeleri,

Ocak ayında, ABD ve İngiliz araştırmacılar Antarktika’ya giderek kıta ‘da ki en büyük ortak misyonlarını başlatacaklar. Beş yıllık projenin amacı, uzak ve görünüşte dengesiz Thwaites Buzulu’nun önümüzdeki birkaç on yıl içinde çökmeye başlayıp başlamayacağını anlamak. Bilim insanları projelerinde başarılı oldukları takdirde, iklim ve atmosferik koşulların en eski bozulmamış verilerini elde edecekler.

İnsan kökenleri,

Antik hominin türlerinin kökenlerini aydınlatan fosiller, güneydoğu Asya’daki adalarda ortaya çıkabilir. Arkeologlar 2003 yılında Endonezya’nın Flores adasında insan benzeri bir ‘hobbit’ türünü keşfettiğinden beri bölge yoğun ilgi çekmekte. Devam eden kazılar, Filipin adası Luzon’un ilk insan sakinleri hakkında daha fazla şey ortaya çıkarabilir.

Çarpıştırıcı krizi,

2019 Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC) halefinin inşa edilmesinin planlandığı bir yıl olabilir. Japonya’daki fizikçiler, İsviçre’nin Cenevre kentindeki LHC’deki bilim insanlarının Higgs bozonunun keşfedildiğini açıklamasının ardından, 2012 yılında yaklaşık 7 milyar ABD Doları tutarındaki Uluslararası Linear Çarpıştırıcısına (ILC) ev sahipliği yapmayı önerdi. Ancak Japon hükümeti tarafından hazırlanan 2018 tarihli bir rapor, maliyetini gerekçe göstererek projeyi destekleyemedi. Japonya, ILC’ye ev sahipliği yapma konusunda ilgi gösteren tek ülke ve hükümetin 7 Mart’ta yapıp yapmayacağına dair bir açıklama yapması bekleniyor.

Gen düzenleme,

Genetikçiler, 2018’de He Jiankui’nin, dünyanın ilk gen-düzenlenmiş bebeklerini üretmelerine yardım ettiği iddiası ile ilgilenmeye devam edecekler. Araştırmacılar, Çin’in Shenzhen kentindeki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki genom düzenleyici bir araştırmacı olan He’nin, ikiz kızlar üreten iki embriyo genini değiştirdiğini onaylayıp onaylamadığını öğrenmeyi umuyor. Uluslararası çığır açacak olan çalışmada bilim insanları, sürecin potansiyel yan etkilerini ortaya çıkarmaya çalışacaklar ve gelecekteki kalıtsal insan DNA’sını düzenleme çabalarının sorumlu ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için bir çerçeve oluşturacaklardır.

Biyogüvenlik,

Dünya Sağlık Örgütü, 2019’un ortalarında Laboratuvar Biyogüvenlik Kılavuzu’nun büyük bir revizyonunu bitirmeyi planlıyor. Yaygın olarak kullanılan kılavuzlar, Ebola gibi patojenlerin güvenli kullanımı için en iyi uygulamaları ortaya koymaktadır. Bu, kılavuzun 2004’ten bu yana ilk kez elden geçirilmesidir. Revizyonlar, sahaya ve deneye özgü risk değerlendirmeleri oluşturma ve laboratuvar personelinin yönetimi, uygulamaları ve eğitiminin geliştirilmesine odaklanmayı artıracaktır. Kılavuz, laboratuarları biyogüvenliğe eziyetle yaklaşmaktan caydırmayı ve daha esnek ve etkili prosedürlerin oluşturulmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

İklim kontrolü,

Karbon emisyonları artmaya devam ederken, 2019’da, güneş jeo-mühendisliği denilen bir uygulamayı kullanarak gezegenin yapay olarak nasıl soğutulacağını anlamayı amaçlayan ilk deneyleri görebiliriz. Stratosferik Kontrollü Perturbasyon Deneyinin (SCoPEx) arkasındaki bilim insanları, nasıl dağıldığını gözlemlemek için 100 gram tebeşir benzeri parçacıkları stratosfere püskürtmeyi umuyorlar. Bu tür parçacıklar sonunda Güneş ışınlarının bir kısmını tekrar uzaya yansıtarak gezegeni serinletebilir. Bazı bilim insaları uygulamanın istenmeyen sonuçlara yol açabileceğinden ve sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarından uzaklaşılabileceğinden endişe duyuyor.

Büyük umutlar,

Kanada’daki araştırmacılar, esrarın ekimi ve temel biyolojisi üzerine yapılan bir araştırmadan elde edilen ilk sonuçları görmeye başlayacak. 2019’un sonunda, Guelph Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Kanada’nın bitkinin genetiğinden sağlık yararlarına kadar her şeyi inceleyecek olan ilk esrar araştırma merkezini kurmayı umuyorlar.

Kozmik sinyaller,

Dünyanın en büyük radyo teleskopu – Çin’in Beş Yüz Metre Açıklıklı Küresel Radyo Teleskopu – Eylül’den itibaren araştırmacılar için tam anlamıyla kullanıma hazır ve erişilebilir oldu. 2016 yılında hizmete girme sürecinin başlamasından bu yana, 1,2 milyar yuan (170 milyon ABD Doları) değerindeki mega-teleskop 50’den fazla yeni titreşen yıldız; yoğun, hızla dönen ölü yıldızlar, gördü Yakında hızlı radyo frekansı patlamaları ve kozmik gaz bulutları gibi olaylardan çıkan soluk sinyalleri arayacak. Bu arada gökbilimciler, Hawaii dağındaki Mauna Kea’da Otuz Metrelik Teleskopu inşa edilip edilmeyeceğine karar verecekler. 2018 yılında, yerel halk tarafından yapılan yasal itirazlar sonuçlandı.

Kaynak : Chemlife

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*