NASA, Mars’ta Organik Moleküller Buldu

deee8 nasa marsta organik molekc3bcller buldu
deee8 nasa marsta organik molekc3bcller buldu

NASA, Mars’ta Organik Moleküller Buldu. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’ın Gale Krateri’nden alınan numunelerde organik maddelere rastladı. Bilim insanları, Mars’ta 2012’den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri’nin tabanındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı.

Organik moleküller karbon ve hidrojen içerir ve ayrıca oksijen, azot ve diğer elementleri içerebilir. Genel olarak yaşamla ilişkili olsa da, organik moleküller biyolojik olmayan süreçlerle de yaratılabilir ve yaşamın göstergeleri değildir.

Araştırmacılar, Mars’ta bulunan organik maddelerin, eski bir yaşam kanıtı, yaşam için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Her ne kadar yaşamın kendisinin net kanıtı olmasa da, bu bulgular gezegenin yüzeyini ve yüzeyini keşfeden gelecekteki misyonlar için iyi bir işaret olarak görülmekte.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Jen Eigenbrode “Mars yüzeyi yüzeyden radyasyona maruz kalıyor. Hem radyasyon hem de sert kimyasallar organik maddeyi parçalıyor. Mars’ın yaşanabilir olduğu zamanlarda biriken ilk beş santimetrelik kayadaki antik organik molekülleri bulmak, Mars’taki organik moleküllerin öyküsünü daha derinlere inecek gelecek misyonlarla öğrenmemiz için iyi bir fikirdir” dedi.

Diğer yandan, Curiosity, Mars’ın atmosferindeki metanı ölçmek için ayarlanabilir lazer spektrometresini kullandı. Curiosity’nin, Mars atmosferindeki mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı bildirildi.

Mars’ın yüzeyindeki organik karbon, önceden tespit edilenden 100 kat daha büyük olduğu tespit edildi. Ayrıca tanımlanan moleküllerin bazıları, tiofenler, benzen, tolüen ve propan veya büten gibi küçük karbon zincirlerini içermekte.

NASA’nın Mars Keşif Programından bilim insanı olan Michael Meyer, “Mars’ta yaşam belirtileri var mı? Bilmiyoruz, ama bu sonuçlar bize doğru yolda olduğumuzu söylüyor.”

Kaynak : Sciencedaily & A.A

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*