Kimyager, Kimya mühendisi, Eczacı, Bitki Sağlığı Teknikerleri de Bitki Koruma Ürünleri Bayi İzni Alabilecek

Eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenler de artık bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi alabilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması İle Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugün itibarıyla yürürlüğe giren yönetmeliği göre bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilecek kişilerin ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olması gerekecek. Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak olan sınavda 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan alması zorunlu olacak.

Sınav takvimi ve sınavın uygulanması ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından, sınav tarihinden en az üç ay önce ilan edilecek. “Sınav için müracaatlar, sınavın yapılacağı tarihten en az 45 gün önce il müdürlüğüne yapılacak. İl müdürlüğü bu müracaatları sınav tarihinden otuz gün önce Bakanlığa bildirecek” hükmü ise bugünden itibaren yürürlükten kaldırıldı.

bitki koruma

 

Kaynak :haberler

1 Comment

  1. EĞİTİM FAKÜLTESİ KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM. BU SINAVA EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU OLANLARIN DA GİRME HAKKI VAR MI ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*