Kimya, Kumaşları Su Geçirmez Yapıyor

2be45 kimya doc49fal kumac59flarc4b1 su gec3a7irmez yapc4b1yor
2be45 kimya doc49fal kumac59flarc4b1 su gec3a7irmez yapc4b1yor

Kimya, Kumaşları Su Geçirmez Yapıyor. Yeni geliştirilen bir işlem, kumaşlar için geleneksel su geçirmez kaplamalara toksik olmayan bir alternatif sağlayabilir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) görevli bilim adamları, iCVD adı verilen kimyasal buhar biriktirme yöntemi ile bazı hidrofobik özellikler kazandırılan ve ilave kimyasal işlemlerle güçlendirilmiş kısa zincirli polimerleri birleştirerek yeni bir kaplama geliştirdi.

Sıvıya ihtiyaç duyulmadan, düşük ısılarda yapılabilen iCVD işleminin, kumaşı, lifleri hizasında çok ince ve düzgün biçimde kapladığı, hiçbir gözeneği tıkamadığı, böylece gözenekleri açmak için ikinci bir işleme gerek duyulmadığı belirtildi.

Araştırma ekibinden Profesör Kripa Varanasi, kaplamanın pamuk, naylon, keten gibi çeşitli kumaşlarda ve kağıt gibi materyaller üzerine uygulanabileceğini söyledi.

Kaplanmış kumaşlar, endüstri tarafından kullanılan standart bir yağmur testi de dahil olmak üzere laboratuvarda bir takım testlere tabi tutulmuştur. Malzemeler sadece suyla değil, kahve, ketçap, sodyum hidroksit ve çeşitli asitler ve bazlar dahil olmak üzere çeşitli diğer sıvılar ile test edildi ve hepsini iyi bir şekilde itmeyi başardı.

Türk bilim insanı Aslı Uğur’un da yer aldığı ekip, kaplamanın ardından suya dayanıklılığı artırmak amacıyla kumlama işleminin yapılabileceğine de işaret etti.

Sonuçları “Advanced Functional Materials” dergisinde yayımlanan çalışmanın, kumaşlarda geleneksel suya dayanıklı kaplamalara, zehirli olmayan alternatif doğurması ümit ediliyor.

Geleneksel su geçirmeyen kaplamaların, çevrede ve vücutta birikerek sağlık ve kirlilik problemlerine yol açtığı ifade ediliyor.

Kaynak : Sciencedaily & A.A

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*