Araştırmacılar, Gıda Ürünlerinden Gelebilecek Tehditleri Tespit Edebilen Yama Geliştirdiler

82602 arac59ftc4b1rmacc4b1lar gc4b1da c3bcrc3bcnlerinden gelebilecek tehditleri tespit edebilen yama gelic59ftirdiler
82602 arac59ftc4b1rmacc4b1lar gc4b1da c3bcrc3bcnlerinden gelebilecek tehditleri tespit edebilen yama gelic59ftirdiler

Araştırmacılar, Gıda Ürünlerinden Gelebilecek Tehditleri Tespit Edebilen Yama Geliştirdiler. Yama, E. coli ve Salmonella gibi zararlı patojenlerin izlenebilmesi için gıda ambalajına dahil edilebilir özelliktedir. McMaster Üniversitesinden araştırma görevlisi McMie Yousefi, “Etin güvenli olduğundan emin olmak istiyorsanız, gelecekte son kullanma tarihinden çok daha güvenilir bir yolunuz olacak” diyor. Yamanın çalışma prensibi, paketin içindeki yiyecek veya içecekte bir patojen varsa, ambalajdan bir akıllı telefon veya başka bir basit cihaz tarafından okunabilecek bir sinyal gönderilerek patojenin varlığının kullanıcıya iletilmesi şeklindedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gıda kaynaklı patojenler yılda yaklaşık 600 milyon hastalığa ve 420.000 ölüme neden olmaktadır. Bu vakaların yaklaşık yüzde 30’u beş yaş ve altı çocukları kapsamaktadır.

Araştırmacılar, böyle bir yamayı üretmenin oldukça ucuz ve basit olacağını, çünkü gıda patojenlerini tespit eden DNA moleküllerinin test materyali üzerine basılabileceğini söylüyorlar.

McMaster Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Enstitüsünden Tohid Didar, “Bir gıda üreticisi bunu üretim sürecine kolayca dahil edebilir” diyor.

Araştırmacılar, buluşu piyasaya sokmanın ticari bir ortağa ve düzenleyici onaylara ihtiyaç duyacağını söylüyor. Aynı teknolojinin, yaraların enfekte olup olmadığını belirtmek için bandajlar gibi diğer uygulamalarda veya sterilize olduklarından emin olmak için cerrahi aletlerde kullanılabileceği belirtiliyor.

Chemlife Dergisi 12. Sayıdan Alıntılanmıştır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*