‘1 milyar 300 milyon kişinin elektriğe erişim imkanı yok’

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom Overseas Başkan Yardımcısı Yury Sokolov, dünyada 1 milyar 300 milyon kişinin elektriğe erişim imkanının olmadığını söyledi. 2 milyar 600 milyon kişinin ise biyokütle enerjisiyle yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Sokolov, enerji kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda 2035 yılına kadar büyük enerji açığının çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi Mersin’de başladı. Radisson Blue otelde gerçekleştirilen kongreye 9 ülkeden 130 akademisyen katılıyor. Kongrede uluslararası enerji hukuku, enerji ekonomisi, enerji piyasaları ve enerji reformu konuları işlenecek. Hacettepe Üniversitesi Enerji Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmettin Bağdadioğlu, enerjiyi kullandırmanın sahip olmak kadar önemli olduğunu söyledi. “Enerjiye sahip olabilirsiniz kullandıracak kimseyi bulamazsanız elinizde kalır.” diyen Bağdadioğlu, “Ticaret yapan ülkelerin birbiriyle daha az savaştığını görürsünüz daha çok işbirliğine girdikleri örnekleri vardır. Doğu Akdeniz şu anda barışa en fazla ihtiyaç duyulan yerlerden biri. Bu kongrede ele alınacak konuların bu barışı tesis etmeye hızlandırmaya vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Rosatom Overseas Başkan Yardımcısı Yury Sokolov ise enerjinin insan gelişimi için gerekliliğine dikkat çekti. Doğu Akdeniz Bölgesinde enerji yoksunluğu ve sıkıntısının söz konusu olduğunu anlatan Sokolov gelişim için gerekli olan enerjinin iklim değişikliği riskiyle de doğrudan ilintili olduğunu söyledi.
Açlık, yoksulluk, çevresel anlamdaki gerekliliklerin hep enerji gerektirdiğini ifade eden Sokolov “Bugün küresel anlamda bakınca 1 milyar 300 milyon kişinin elektriğe erişimi yok. 2 milyar 6 milyon kişi de biyokütle enerjisiyle yaşamını sürdürüyor. 2013’te enerji kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda küresel anlamda 2035’e kadar büyük enerji açığı çıkacak.” diye konuştu.

Yenilenebilir enerjinin ucuz olmadığına dikkat çeken Sokolov, yapılan çalışmalarda güneş enerjisi ile 1 megawaat saatte üretilebilen enerji için 130 dolar gerekli olduğunu ifade etti. Enerji konusunun sanayide ve vatandaşlar anlamında büyük önem taşıdığını anlatan Sokolov, “Bu nedenle hükümetler enerji tedariki anlamında bir politika çerçevesi çizmek istiyor. Bu tür politikalar yerli enerji kaynakları için geçerli ve aynı zamanda tedarikçiler arasında karşılıklı ilişkiler geliştirmekte. Yeni potansiyel enerji kaynakları çeşitlendirme stratejisi anlamında yer bulacak.”

Ülkelerin gelecekte enerji ihtiyacını karşılamak için Nükleer Enerjiye yöneldiğini ifade eden Sokolov şöyle devam etti: “Temmuz 2012’de Birleşik Arap Emirlikleri ilk nükleer santrali kurma konusunda adım attı. 2013’te Belarus ilk NGS kurulumunu başlattı. Bangladeş’te bu yıl ekim ayında aynı girişimde bulundu. Türkiye ve Vietnam da ilk enerji santrallerini kurmak için adım attı. Ürdün bu konuda adım attı ve stratejik ortak olarak da ilgili anlaşmaları yaptı.”

Japonya’daki Fukuşima felaketi sonrasında nükleer enerjinin güvenli olmadığı görüşünün yayıldığına dikkat çeken Sokolov, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu bu konuda araştırma yaptı. Birçok ülke nükleer güvenlik konusunda gerekliliklerini yerine getirdi. Gelecekte enerjide nükleer önemli rol oynayacak. Dünyada 67 nükleer enerji santrali halihazırda yapılıyor 47’si Asya’da. Küresel enerjinin güvenliğine tek başına yardımcı olamaz ama uzun vadeli sorunlara yanıt vermeye katkıda bulunacak ve insanlığa yarar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kongrenin yapıldığı otelin önünde ise bir grup Nükleer Karşıtı Platform üyesi eylem yaptı. Eylemciler davetiyeleri olmadığı için içeri alınmadı. Girmek isteyenler ise polis tarafından engellendi.

elektrik

 

Kaynak : cihan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*