İnovasyonun tıbba kazandırdığı ve çığır atlatacak en önemli 10 yenilik

İnovasyonun tıbba kazandırdığı ve çığır atlatacak en önemli 10 yenilik. Dijital, robotik ve 3D yazıcı teknolojilerinin birçok yenilik sunduğu tıp, inovasyon sayesinde geçmişte mümkün olmayan tedavileri geçerli kılarken, tedavi süreçlerini ciddi ölçüde kısaltıyor. İnovasyon, gelişen teknolojilerin tıbba uygulanmasını ve birçok yeni tedavi geliştirilmesi adına en önemli rolü oynuyor.
3D yazıcılarda üretilen protezler, hasta bilgi ve rötgenlerinin birkaç dakika içinde cerrahlara iletilmesini sağlayan dijital teknolojiler ve ameliyatların başarı oranını artırdığı gibi sürelerini kısaltan robotlar, tıp dünyasına çok büyük katkılarda bulunuyor.

Ancak hastanelerden polikiniklere ve araştırma laboratuvarlarına kadar tüm sağlık sistemine katkıda bulunan değişimler, inovasyon sayesinde atılıyor. Bilim insanları, yeni aşı yöntemlerinden alçılara kadar her türlü tedavi alanında yöntem ve araçları geliştirdiği gibi, programlama ve operasyon alanında da büyük zaman ve maliyet tasarrufu sağlanıyor.

İnovasyonun tıbba kazandırdığı en önemli 10 yenilik şu şekilde sıralanabilir:
1- Kontrol listeleri: Bir hastanın ameliyata hazırlanmasından rutin bir kontrole girmesine kadar düzenin mükemmel işlemesi artık mümkün.

2- Davranışsal ekonomi: Kilo kaybetmek için başvurduğumuz teşviklerden, doktorların programlarını ayarlamasına kadar sağlık alanında yeni bakış açıları doğuyor.

3- Hastalara özel portal: Hastalar, güvenli web sayfalarında randevularını, tedavi süreçlerini görebiliyor, doktorlarıyla iletişime geçebiliyor.

4- Ödeme yenilikleri: Yapılan işlerin boyutuna göre değil, başarılı ve iyi sonuç alınan işlemleri ödüllendiren sistem norm haline geliyor.

5- Delile dayalı karar verme: Elektronik tıbbi veriler, doktor ve hemşirelerin belli durumlarda doğru kararı vermesini sağlıyor.

6- Hasta kontrolü: Doktorlar, hastaları sadece kendilerine başvurduklarında tedavi etmek yerine paylaşarak koordineli tedavi uyguluyor.

7- Yenilenebilir ilaçlar: Kök hücre tedavisinin başı çektiği yeni çözümler, başta sinir hastalıkları olmak üzere birçok alanda yeni kapılar açıyor.

8- Görsel kontroller: Sağlık kontrolleri, telekonferans şeklinde yapılacak ve gerekli değerler ölçülebilecek.

9- Genetik yöntemler: Hastaların genetik profilleri çıkarılarak doktorlara tedavi bulma ve geliştirmede yeni bakış açıları sunacak.

10- Robotik teknolojisi: Doktorlara daha hızlı işlem imkanı sağlayan, başarı oranını artıran ve ameliyat sürelerini kısaltan robotlar inovasyonun tıbba entegre ettiği en büyük yeniliklerden biri.

ilaç araştırma

 

Kaynak : ntvmsnbc

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*