22.Dünya Petrol Kongresi İstanbul´da

22.Dünya Petrol Kongresi İstanbul´da. İstanbul, 2017 yılında gerçekleştirilecek olan 22. Dünya Petrol Kongresi’ne (WPC) ev sahipliği yapma hakkı kazandı.

23 Ekim 2013 tarihinde Kanada´nın Calgary kentinde toplanan Dünya Petrol Konseyi yıllık toplantısında yapılan oylamada, Kopenhag, Astana ve Houston gibi güçlü rakipleri geride bırakan İstanbul, daha önce iki kez talip olduğu Dünya Petrol Kongresi’ni bu defa ülkemize kazandırdı. Son turda Dünya Petrol Konseyi üyesi ülkelerin %55’inin oyunu almayı başaran İstanbul ile birlikte Türkiye bu haklı gururu yaşayan 18. ülke olacak.

İlk kez 1933 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen dünyanın en prestijli petrol ve doğalgaz Kongresine “This Time – Istanbul” sloganıyla hazırlanan Dünya Petrol Konseyi Türk Milli Komitesinin, süreç boyunca yürütmüş olduğu yoğun diplomasi ve tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra ülke temsilcileri ile kurduğu yakın temas İstanbul’un ev sahibi olarak seçilmesinde büyük rol oynadı. Özellikle oylama günü Türk Milli Komitesinin adaylık sunumunda farklı ve yeni bir konsept olarak ileriye sürdüğü “Oilympics” (Petrol Oyunları) izleyenler ve delegeler arasında büyük beğeni topladı.

2017 yılında gerçekleştirilecek 22. Dünya Petrol Kongresi’nin İstanbul’da düzenlenmesine ilişkin iyi niyet anlaşması Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dünya Petrol Konseyi Başkanı Renato Bertani, Türkiye Petrolleri Genel Müdür Vekili ve Dünya Petrol Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Besim Şişman ve çok sayıda davetlinin katılımlarıyla 09 Nisan 2014 Çarşamba günü Ankara’da imzalandı.

İstanbul’un bu dev organizasyona ev sahibi olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Yıldız, “Samimi ve kalbi bütün duygularımızla iyi bir ev sahipliği yapacağımıza inanıyoruz. Özel sektör, kamu ve hükümetimiz olarak çok istekliydik. Bu manada İstanbul`da düzenlemesi için çok fazla gayret gösterdik. Türkiye büyüyen, ilerleyen ve gelişen bir ülke. Son 11 yılda üç kat büyüdük ve inşallah 2017`ye kadar daha çok ilerleme kaydedeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı yüksek performanslı büyümeye dikkat çeken Dünya Petrol Konseyi Başkanı Renato Bertani ise “Diğer ülkeler arasından Türkiye’nin seçilmesinin nedeni Türk Milli Komitesi’nin çalışmaları, hükümetin tam desteği ve Türkiye’nin ekonomik ve kültürel canlılığa sahip olmasıdır. Türkiye, kültürleri, kıtaları, doğu ve batı arasındaki piyasaları birleştiren bir ülke.” dedi. İstanbul’un ev sahibi olacağı 22. Dünya Petrol Kongresi’ne 7000’e yakın delegenin yanı sıra, 500’ün üzerinde şirket CEO’su ve/veya üst yöneticisi ile 50’ye yakın Devlet Başkanı ve/veya temsilcilerinin gelmesi bekleniyor.

22.Dünya Petrol Kongresi İstanbul´da

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*