Hastalıkları Anında Tespit Edebilen Biyolojik Belirteçler Taşınabilir Hale Geliyor

Hastalıkları Anında Tespit Edebilen Biyolojik Belirteçler Taşınabilir Hale Geliyor. ABD’li mühendisler, birden çok biyolojik belirteç algılayabilen ve elle tutulan veya giyilebilir cihazlarda kullanılabilecek kadar küçük bir algılayıcı oluşturdu.
Mikro parçacıkları elektronik olarak barkodlayan teknolojiyi, sağlık ve hastalık göstergelerini, bakteri ve virüsleri, havadaki ve diğer bulaşıkları test edebilir.

Rutgers Üniversitesi’nden doçent olan Dr. Mehdi Javanmard, “Bir biyolojik belirteç, kalp hastalığı, kanser ve inflamatuvar ( Bağırsak Hastalıkları ) hastalık gibi çeşitli hastalık türlerinin heterojen doğası nedeniyle hastalığın belirlenmesi için yetersizdir. Teknolojimiz, bir cip üzerinde gerçek laboratuvarlar olanağı sağlar. Biz USB flaş sürücüsüne ya da Apple Watch’a, örneğin bir Fitbit’e ( nabız sensörü ) entegre edilebilecek bir teknolojiden söz ediyoruz. ”

Hantal teknoloji

Biyolojik belirteç testleri için piyasadaki tespit teknolojileri, optik tabanlı ve hantaldır. Dijital sağlık ve giyilebilir cihazlardaki uygulamalarını imkansız hale getirir. Mikro parçacıkların elektronik olarak tespit edilmesini ile, giyilebilir cihazlar için gerekli ultra-kompakt aletler hızla çoğalacak ve ilerleyecektir.

Cihaz içinde antikora bağlı barkodlanmış mikropartiküllerin bir koleksiyonu olacaktır. Antijen barkodlu boncuk tarafından yakalandığında, mikroakışkan tahlili veya boncuk çapı değişikliği gibi yöntemler ile sonuçlar anında tespit edebilecektir.

Bu yeni barkodlama teknolojisi ile, biyolojik belirteçler % 95’ten daha fazla doğruluk oranına sahiptir ve ekip bunu iyileştirmek için çalışmaktadır. Teknoloji yalnızca biyolojik belirteçleri test edebiliyor ancak teknolojiyi bakteri ve virüslerinde analiz edilmesi için yeteneğinin geliştirilmesine çaba gösteriliyor.

Dr Javanmard, “Bir banyo veya ön kapının kapı kolundaki nesneleri analiz edebilecek ve grip veya geniş bir dizi diğer virüs parçacıklarını tespit edebilen küçük bir araç düşünün. Bir restoranda salatadaki E. coli ya da Salmonella bakterilerini test etmeyi hayal edin. “Bu araç iki yıl içinde hayatımıza girebilir ve sağlık izleme ve teşhis araçlarıyla beş yıl içinde kullanılabilir.

Kaynak: labnews

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*