Avrupa Birliği, Dört Ftalatlı Kimyasalı Daha Kısıtlamaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Dört Ftalatlı Kimyasalı Daha Kısıtlamaya Hazırlanıyor. Çoğu ürünlerde yaygın olarak kullanılan plastikleştiriciler, ağırlıkça % 0.1’den fazla seviyelerde yasaklanacaktır. Avrupa Birliği, ürünlerdeki dört ftalat kullanımını yasaklamaya bir adım daha yaklaştı. Avrupa Kimyasallar Ajansı Sosyo-Ekonomik Analiz Komitesi 20 Haziran’da AB’nin Kimyasalların Kayıt Edilmesi, Değerlendirme, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması (REACH) yasasında yer alan kimyasalların çoğunun kullanımını kısıtlamaya yönelik olarak oy kullandı.

 

Dört ftalat, butilbenzil ftalat (BBP), di (2-etilheksil) ftalat (DEHP), dibütil ftalat (DBP) ve diizobütil ftalat (DIBP) ‘dir.

AB, REACH uyarınca 2015 yılında üreme etkileri ile bağlantılı maddelerin kullanımını yasaklamıştır. Ancak şirketler, daha güvenli alternatifler yoksa, devamlı kullanım yetkileri elde edebilirler. Önerilen kısıtlamalar, ağırlıkça % 0.1’den fazla seviyelerde ftalat içeren tüketici ürünleri için devam eden kullanım yetkilerini ortadan kaldıracaktır.

Dört fitalat, döşeme, kaplamalı kumaşlar ve kağıt, eğlence donanımı, şilteler, ayakkabı, ofis malzemeleri ve kablolar dahil olmak üzere çok çeşitli tüketici ürünlerinde bulunan plastikleri yumuşatmak için kullanılır. Laboratuar kullanımı kısıtlamalardan muaf tutulacaktır.

Avrupa Komisyonu’nun halen sonuçlandırılmasından üç yıl sonra geçerli olacak olan kısıtlamaları resmi olarak kabul etmesi gerekiyor.

Kaynak : ACS

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*