İletken Kağıtlar, Gelecekte Esnek Elektronikler Teknolojisine Katkı Sağlayabilir

İletken Kağıtlar, Gelecekte Esnek Elektronikler Teknolojisine Katkı Sağlayabilir. Bilim insanları bükülebilen ve uzayabilen özellikli bileşenleri geliştirdikçe bilgisayar ekranlarının ve diğer esnek elektroniklerin geliştirilmesi gerçeğe yaklaşmaktadır.
Bir ekip şimdi ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde bu evrimin katkıda bulunabileceği başka bir gelişme olduğunu bildiriyor. Bu, düşük maliyetli, iletken bir kağıt olup, büyük ölçekte üretilmesi kolaydır.

Günümüzde esnek elektronik prototipler yaygın olarak polimer ince filmler kullanılarak oluşturulmuştur.

Ancak, bu filmlerin maliyeti örneklendirilirken önemli bir faktör oluyor. Bu sorunu çözmek için bilim insanları, yenilenebilir, biyolojik olarak parçalanabilen ve polimer ince filmlerin maliyetinin bir kısmını karşılayacak kağıtlar geliştirdiler. Kağıdın dezavantajı, iletken olmamasıdır. Bin Su, Junfei Tian ve meslektaşları yeni bir yaklaşımla bu sorunu çözme peşindeler.

Araştırmacılar, ölçeklenmeleri kolay geleneksel bir silindirleme işlemi kullandılar ve kağıdı, iletken hale getirmek için yumuşak iyonik jellerle kapladılar. İyonik jel kağıdının iki tabakası arasında emici bir filmi koydular. Bir voltaj uyguladıklarında cihaz mavi renkte parladı ve bu elektrik akımının olduğunu gösteriyordu. Çalışama aynı zamanda, elektriksel dayanıklılıkta gösterdi. Performansında göz ardı edilebilir değişikliklerle birlikte beş binden fazla eğilme ve bükülme döngüsüne ve iki aydan fazla süren döngü çevrimine dayandı. Araştırmacılar, metrekare başına yaklaşık 1.30 USD olan ve dakikada 30 metre hızla üretilebilen iletken kağıtlarının gelecekteki esnek elektroniğin ayrılmaz bir parçası olabileceğini söylüyor.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*