Kimya Sektörünün En Hızlı Büyüyen Alanı “OLED” Teknolojisi

30bb8 kimya sektc3b6rc3bcnc3bcn en hc4b1zlc4b1 bc3bcyc3bcyen alanc4b1 oled teknolojisi
30bb8 kimya sektc3b6rc3bcnc3bcn en hc4b1zlc4b1 bc3bcyc3bcyen alanc4b1 oled teknolojisi

Kimya Sektörünün En Hızlı Büyüyen Alanı “OLED” Teknolojisi. Organik ışık yayan diyot (OLED) ekran üreticileri arasında hızla artan kapasite genişlemesinin cesareti ile ekran hammaddeleri tedarikçileride kendi yatırımlarıyla sektörde hızla ilerliyorlar.

Universal Display, Barberton, Ohio’daki PPG Industries’in fabrikasında fosforlu OLED emitörleri üretim kapasitesini ikiye katlamak için 15 milyon dolar harcayacak. PPG, 2000 yılından beri New Jersey merkezli Universal’e imalat hizmetleri vermektedir. Barberton tesisi, temiz bir oda ile donatılmış olup, iridyum metal kompleksi özellikli organometalik emitör moleküllerini üretmektedir.

Ayrıca, Samsung’a ait Novaled, Almanya’nın Dresden şehrinde 21 milyon $ ‘lık bir Ar-Ge tesisi ve şirket merkezi kurmaya başladı. Novaled, materyallerinin (organik katkı maddeleri) dünyanın birçok OLED ekranında bulunduğunu iddia ediyor.
Idemitsu Kosan, İsviçre’de Idemitsu’nun birlikte çalıştığı BASF araştırmacılarını istihdam edecek bir OLED kimyasalları AR-GE merkezi kuruyor. Japon şirket, mavi emitör teknolojinin lideri.

Ayrıca İsviçre’de BASF, Rolic ekran malzemeleri tedarikçisini satın aldı. 110 kişiyi istihdam eden Rolic, BASF’in talepleri doğrultusunda OLED ekranlar ve sıvı kristal ekranlar (LCD’ler) üretiminde kullanılan fotoelement materyalleri ve filmlerinde teknoloji lideri.

OLED ekranlar LCD’ler kadar ticari açıdan önemli olmasa da, pazar son yıllarda telefonlar ve televizyonlar için hızla büyümektedir. Danışmanlık firması IHS Technology’de kıdemli bir analist olan Tadashi Uno, akıllı telefonlarda kullanılan OLED ekranların 2019 yılına kadar 10 milyon m2’yi aşarak 2015’teki seviyesinin dört katı kadar olmasını bekliyor.

Uno, büyümenin bir yıldan diğerine tahmin edilmesinin zor olduğunu belirtiyor. Aslında çok şey, Apple’ın gelecek nesil iPhone’lar için OLED teknolojisini benimsemesine bağlı.

Bununla birlikte, ekran üreticileri hızlı bir şekilde büyüyor. LG Display geçen ay OLED ekran üretimini artırmak için bu yıl 4.3 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Bu arada, Samsung Display, OLED ekran tesislerine 4 milyar dolardan fazla yatırım yapıyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*