Formaldehit’in Biyo Bazlı Alternatifi Geliştiriliyor

a3942 formaldehitin biyo bazlc4b1 alternatifi gelic59ftiriliyor
a3942 formaldehitin biyo bazlc4b1 alternatifi gelic59ftiriliyor

Formaldehit’in Biyo Bazlı Alternatifi Geliştiriliyor. Avalon Industries, formaldehitin biyolojik esaslı, toksik olmayan 5-HMF (5-hidroksimetilfurfural) ile değiştirilmesi için bir araştırma projesi başlatıyor. Araştırma, mobilya endüstrisi için reçineler üzerinde yoğunlaşırken, araştırma 5-HMF’yi formaldehit yerine kullanan çeşitli sektörlerle de alakalı, örn. Farmasötik ve zehir kimyasal sektörlerinde aktif madde olarak tekstiller, şişeler veya gıda ambalajlarının imalatında kullanılabilir.

Neden formaldehitin yerini almamız gerekiyor?

Formaldehit, birçok kimyasal bileşik için kaynak olarak kullanılan kimya endüstrisi için önemli bir materyaldir. AB, de yılda yaklaşık 10 milyon ton ve dünya çapında 47 milyon ton formaldehit üretilmektedir. Sentezlenen formaldehitin büyük bir kısmı ahşap esaslı malzemeler için tutkallar ve emprenye reçineleri üretiminde kullanılır. Yapışkan reçineler yonga levhaları, kontrplak paneller ve sunta imalatında kullanılır.

Haziran 2007’de CLP (Sınıflama, Etiketleme ve Ambalajlama) AB direktifinin teknik ve bilimsel ilerleme 6. uyum raporunda formaldehit kanserojen ve mutajen olarak sınıflandırıldığından formaldehit bazlı reçine imalat sanayii giderek artan bir zorlukla karşı karşıyadır. Bu sınıflandırma, çeşitli ticaret sektörleri için kapsamlı ve acil sonuçlar doğurdu.

Proje nedir?

“Kontrplak imalatı için formaldehit içermeyen fenol tipi yapıştırıcı sistem geliştirilmesi” araştırma projesi, odun işleme endüstrisinde endüstriyel kullanım için formaldehitsiz, sürdürülebilir ve toksik olmayan bir yapıştırıcı geliştirmeyi amaçlıyor. Proje ayrıca,% 100 biyolojik esaslı lignin-HMF reçineleri geliştirmek için fenolün lignin ile değiştirilmesini araştırıyor. Proje, Avalon Industries tarafından, İsviçre Uygulamalı Bilimler Akademisi ve Bern Üniversitesi Malzeme ve Ahşap Teknolojisi Enstitüsü ile birlikte yürütülmektedir.

Avalon ne diyor?

Avalon Industries Pazarlama Pazarlama Sorumlusu Thomas Kläusli, “Zehirsiz reçineler geliştiren bir başka projeye öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz”. “Bu projenin amacı, ahşap işleme endüstrisinde endüstriyel kullanım için formaldehitsiz, sürdürülebilir bir fenol-HMF yapıştırıcı geliştirmektir. 5-HMF’yi gelecekteki reçine üretiminde en umut verici formaldehit alternatifi olarak görüyoruz. Formaldehit’in yerine geçmenin yanı sıra, gerçek anlamda % 100 biyolojik esaslı bir yapıştırıcı elde etmek için fenolün lignin ile değiştirilmesi üzerinde çalışacağız. ”

5-HMF nedir?

5-HMF, hem aldehit hem de bir alkol fonksiyonel grubu içeren biyolojik bazlı bir kimyasal maddedir. 5-HMF’nin özel özellikleri, farklı endüstrilerde birçok uygulama sunmaktadır. Örneğin, 5-HMF’nin FDCA’ya (furandikarboksilik asit) oksidasyonu PEF’nin (polietilen furanoat) üretiminin temelini oluşturmaktadır. PEF, petrol esaslı PET’in biyolojik temelli yerini tutuyor ve diğer uygulamaların yanı sıra, alkolsüz içecekler veya gıda paketleme şişelerinin imalinde de kullanılabiliyor. Tekstil endüstrisinde veya tıbbi teknoloji sektöründe de kullanılabilir.

5-HMF, API (aktif farmasötik bileşen) olarak farmasötik endüstrisinde’de uygulamaları yapmaktadır ve aynı zamanda gıda maddelerinde ve zirai ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Araştırma projesi, kanserojen formaldehidin yerini alması için 5-HMF’yi kullanmanın çeşitli yollarını getirebilir.

Kaynak : specchemonline

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*